Saçlarda Kabarık ve Hacimli Saç Stilleri

Saçlarınızın hacmini ve kabarık bir görünümünü seviyorsanız, doğru yerdesiniz. İster doğal olarak saçlarınızın hacimli olmasını isteyin isterse kabarık saç stilleriyle ilgileniyor olun, bu yazı sizin için hazırlandı. Saç tipinize en uygun doğal bakım yöntemlerini, yaz aylarına özel plaj dalgalı saç modellerini, kısa saçlarda kabarık bob saç önerilerini ve daha fazlasını bulabilirsiniz. Hacimli topuzlar, balıksırtı örgüler ve at kuyrukları gibi şık saç stilleri de burada! Bunların yanı sıra, saç tipinize uygun doğru saç bakım ürünleri ve saç spreyleri hakkında bilgileri de öğrenebilirsiniz. Haydi, kabarık ve hacimli saç stilleri için ilham verici tüyolarımıza göz atın!

Doğal Kabarık Saçlar İçin Bakım Tüyoları

Kabarık saçlar, doğru bakım ve şekillendirme ile harika görünebilir. Doğal yöntemleri kullanarak saçlarınızın kabarıklığını koruyabilirsiniz.

 • Haftada bir kez nemlendirici bir maske uygulayın. Yoğurt, bal, avokado veya hindistan cevizi yağı gibi doğal bileşenler içeren maskeler saçları nemlendirir ve kabarıklığı önler.
 • Düzenli olarak saçlarınızı fırçalayın. Sabahları ve akşamları saçlarınızı nazikçe fırçalayarak saç derisini uyarabilirsiniz. Bu, saçlarınızın daha canlı ve kabarık görünmesine yardımcı olur.
 • Buhar banyoları saçlarınızı nemlendirerek kabarıklığını önleyebilir. Sıcak su buharına saçlarınızı maruz bırakarak buhar banyosu yapabilirsiniz.

Bu doğal bakım yöntemlerinin yanı sıra doğru şampuan ve diğer saç bakım ürünlerini de kullanmanız önemlidir. Doğal içerikli şampuanlar, saçlarınızın doğal yağ dengesini koruyarak kabarıklık önleyici etki gösterir. Saç şekillendiricileri olarak ise köpük veya sprey gibi ürünler, saçlarınızın hacimli ve şekilli görünmesini sağlar. Saçlarınızın taranması sırasında da hacim verici spreyler kullanabilirsiniz.

Kabarık Topuz Modelleri

Kadınların en sevdiği saç modellerinden biri de topuzdur. Hem şık hem de kullanımı kolay olan topuz saç modelleri arasında kabarık topuzlar oldukça popülerdir. Kabarık topuzlar, hem iş hayatında hem de özel günlerde tercih edilebilecek gösterişli bir saç stilidir. Bununla birlikte, sade bir topuz da kabarık yapılarak farklı bir stil elde edilebilir. Kabarık topuz modelleri için ihtiyacınız olan malzemeler arasında bir saç fırçası, saç tokası, saç tel tokası, saç bandı ve saç spreyi yer alır. Kabarık topuz yapımı için adımlar sırasıyla takip edilmelidir.

En sade kabarık topuz stillerinden biri olan klasik kabarık topuz için, öncelikle saçlar kabartılmalı ve yüksek bir kuyruk yapılmalıdır. Yüksek kuyruğun üzerine saçların kabarık hale getirilmiş bölümü sarılır ve saç tokası ile sabitlenir. Saçın orta kısmı hafifçe çekilerek hacim oluşturulur ve saç spreyi ile sabitlenir. Kalan saç uçları da saç bandı veya saç tel tokalarıyla düzenlenerek kabarık topuz tamamlanır.

Malzeme Açıklama
Saç fırçası Kabarık saçlar için fırçalama yapmak için kullanılır
Saç tokası Topuzu sabitlemek için kullanılır
Saç tel tokası Çıkan saçların düzenlenmesi için kullanılır
Saç bandı Kabarık topuzun çevresinde kullanılabilir
Saç spreyi Hacim sağlamak ve topuzu sabitlemek için kullanılır
 1. Saçlar taranarak düzleştirilir veya hafif dalgalı hale getirilir.
 2. Saçlar kabartılır, hacim verilir.
 3. Yüksek bir kuyruk yapılır ve saç tokası ile sabitlenir.
 4. Saç kabartılmış bölümü kuyruğun etrafına sarılır.
 5. Saçın ortasından hafifçe çekilerek hacim oluşturulur.
 6. Saç spreyiyle sabitleme yapılır.
 7. Kalan saç uçları saç bandı veya saç tel tokaları ile düzenlenir.

Klasik Kabarık Topuz

Kabarık ve hacimli saç stilleri arasında yer alan klasik kabarık topuz, özellikle özel günlerde tercih edilen şık bir saç modelidir. Bu topuzu yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler arasında saç tellerini toplamak için fön makinesi, saç tokası, saç spreyi ve saç jölesi yer alır. İlk adımda saçlarınızı iyice yıkayarak temizlemelisiniz. Ardından saçlarınızın üst kısımlarına saç spreyi uygulayın ve kabarık bir görünüm elde etmek için saçlarınızı fönleyin. Daha sonra saç tellerini toplayıp, yine kabarık bir görünüm için saç jölesi kullanabilirsiniz. Son olarak topuzu sabitlemek için saç tokası kullanın ve saç spreyi uygulayarak topuzu sabitleyin.

Topuzda Kullanılan Malzemeler

Topuz yapmak için kullanacağınız malzemeler oldukça basittir. İhtiyacınız olan şeyler şunlardır:

 • İnce ve kalın tokalar
 • Telli saç tokaları
 • Saç spreyi
 • Tarak
 • Salon kalitesinde saç kremi
 • Kurutma makinesi

Eğer topuzunuzda saç aksesuarları kullanmak isterseniz, çiçek, taş veya renkli toka gibi seçeneklerle saçınızı süsleyebilirsiniz.

Bunların yanı sıra, topuz yapmadan önce saçınıza hacim kazandırmak için bir saç köpüğü kullanabilirsiniz. Saçınıza yapacağınız topuz için en uygun tokayı seçerken, saçınızın hacmine ve kalınlığına dikkat etmelisiniz. İnce telli saçlara sahipseniz, tel tokalar işinizi görebilirken, kalın saçlar için daha kalın tokalar kullanabilirsiniz.

Adım Adım Topuz Yapımı

Topuz yapmak aslında çok kolay, sadece adımları doğru takip etmelisiniz. İşte, adım adım topuz yapmanın yöntemleri:

 • İlk adım olarak saçınızın ortasından ikiye ayırın.
 • Ardından, üst kısımdaki saçlarınızı toplayın ve ensenizde bir toka ile sabitleyin.
 • Sonrasında, alt kısımdaki saçlarınızı da toplayarak, üstteki toka ile birleştirin.
 • Topuzunuzu şekillendirin, istediğiniz görüntüyü elde etmek için saçınızı serbest bırakın veya şekil vermek için fönleyin.
 • Topuzu, saç spreyi ve saç tutacakları kullanarak sabitleyin.

Bu adımları izlediğiniz sürece, kolayca şık ve gösterişli bir topuz yapabilirsiniz. Unutmayın, topuz yapmadan önce saçınızı şekillendirmek için saç spreyi ve şekillendirici ürünler kullanarak daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Kabarık Balıksırtı Örgü

Kabarık balıksırtı örgü saç stili her zaman popülerdir ve günlük yaşamda kullanılabilecek şık bir seçenektir. Bu saç modeli yapmak için öncelikle saçların temiz ve düzgün bir şekilde taranması gerekir. Öncesinde bir hacim verici köpük kullanarak saçlara hacim kazandırılabilir.

Saçların bir bölümü alınarak örgü yapmaya başlanır. Saçların ikiye bölünüp bir tarafından başlanarak diğer tarafından alınabilir. Balıksırtı örgü yapmak için, örgüye başlarken iki tane ince saç bölümü alınarak sağa ve sola doğru çatallandırılır. Bu işlem örgünün kabarık görünmesini sağlar.

Örgü tamamlandıktan sonra, saçların geri kalanı balıksırtı örgü ile birleştirilir. Örgü uçlarına saç tokaları veya taçlar kullanarak şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

Balıksırtı örgü tarzının daha feminen bir versiyonu, örgünün yanlarından çıkan saçların yanlarda bırakılmasıdır. Bu stili tamamlamak için saçların gösterişli bir topuzla birleştirilmesi önerilir.

Hacimli At Kuyruğu

Kabarık ve hacimli saçlar her zaman ilgi çekicidir. Hacimli at kuyruğu ise en popüler saç stillerinden biridir. İlk adım olarak saçların kabarık olması için bazı saç ürünleri kullanabilirsiniz. Daha sonrasında, saçlarınızı at kuyruğu yapacağınız yere yüksek bir boşlukta toplayabilirsiniz, böylece daha hacimli bir görünüm elde edersiniz. Saç tellerini iyice düzleştirdikten sonra, saç bandını kullanarak at kuyruğunu bağlayabilirsiniz. At kuyruğunu daha hacimli hale getirmek için saç tellerini çekiştirerek şekil verebilirsiniz. Son olarak, açık bir saç teliyle at kuyruğunun etrafını sarmalayarak gizleyebilirsiniz.

Dalgalı ve Kabarık Saç Modelleri

Dalgalı ve kabarık saçların doğal görünümleri, son yılların trendlerinden biri haline geldi. Fakat bu saç stillerini oluşturmak kolay değil. Öncelikle doğru bakım yapmak gerekiyor. Saça şekil vermeden önce, saçın iyi nemlendirilmesi ve uygun bir şekilde kurutulması gerekiyor. Kurutma işlemi sırasında saçın uçlarına doğru taranması, doğal dalgalı bir görünüme sahip olmanızı sağlar. Ayrıca saçın hacmini koruyacak ve dalgalı görünümünü arttıracak saç köpükleri ve spreyleri kullanabilirsiniz. Bu ürünleri kullanırken, doğru miktarları ayarlamak önemlidir. Çok fazla kullanmanız saçınızın ağırlaşmasına ve yapışmasına neden olabilir.

Kabarık Bob Saç Modelleri

Kısa saçlara sahip olanlar, kabarık ve hacimli saçlarla da şık bir görünüm elde edebilirler. Kabarık bob saç modelleri, cesur ve modern bir tarz yaratmak isteyenler için ideal bir seçenektir. Bu tarza sahip olmak için doğru kesim ve şekillendirme ürünleri kullanmak önemlidir.

 • Bob saç kesimi, uzunluğu ve katmanları ile saçlara hacim kazandırır.
 • Kabarık bir görünüm elde etmek için, saç diplerine hacim veren bir köpük veya sprey kullanabilirsiniz.
 • Fön makinesi ve rotatif fırça ile düzelttiğiniz saçları, son bölümde makasla keserek doğal bir kabarık görünüm elde edebilirsiniz.

Ayrıca, saçların sağlıklı olması da kabarık bir görünüm için önemlidir. Düzenli saç bakımı yaparak, saçlarınızın kabarıklığı ve hacmi de artacaktır.

Plaj Dalgalı Saçlar

Plaj dalgalı saçlar, yaz aylarının en popüler saç stillerinden biridir. Ancak, plajda olduğunuzda sadece tuzlu su, güneş ve rüzgar sayesinde bu saç şeklini elde edemezsiniz. Neyse ki, birkaç numara ile plaj dalgalı saç stilini evde de kolayca yapabilirsiniz.

İlk adımınız, nemli saçınızın üzerine tuz püskürtmek olmalıdır. Tuz, saçınıza plajda tatlı bir dokunuş hava verir. Ancak, saçınızı çok fazla tuzlu su ile fazla kurutmayın. Ayrıca, doğal bir görünüme sahip olmak istiyorsanız, saçınızı tuzlu suya batırarak daha fazla dalgalanma elde edebilirsiniz.

Bir sonraki adım, saçınızı gevşek örgüler veya at kuyrukları şeklinde bağlamaktır. Örgülere sıkıca sararken veya lastik bantları sıkıca bağlarken, saçınızı fazla çekmeyin. Örgüleri veya kuyrukları sabitledikten sonra, saçlarınıza saç kurutma makinesi veya doğal bir şekilde kurumaya bırakarak kurumaya bırakabilirsiniz. Onları açana kadar bekleyin ve ardından hafif şekil vermek için saç spreyi veya kuruş şekillendirici kullanın.

Plaj dalgalı saçlarınızı korumak, korumak ve yenilemek için saçınızı kurutmadan önce saç kremi veya yağ kullanabilirsiniz. Ayrıca, yüksek nemle başa çıkmak için anti-frizz ürünleri de kullanabilirsiniz.

Kabarık Saçlar İçin Doğru Saç Ürünleri

Kabarık saçlar, doğru ürünler kullanılarak şekillendirilerek bakımı yapıldığında çok daha sağlıklı ve hacimli bir görünüme sahip olabilir. Saç tipinize uygun ürünleri seçmek, bu konuda atacağınız ilk adımdır.

Saç Tipi Ürün Tavsiyesi
Ince Saçlar Hacim veren şampuanlar ve köpükler
Kalın Saçlar Ağırlaştırmayan hacimli saç kremleri
Tüm Saç Tipleri Hacimli saç spreyleri

Ayrıca, saçınızı kurutmadan önce hacim veren köpükleri uygulayarak daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Saç kremlerinin de hacimli ürünlerden seçilmesi, saçınızın daha dolgun görünmesine yardımcı olur. Doğru saç ürünleri seçerek kabarık saçlarınızın daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

Doğru Şampuan Seçimi

Kabarık ve hacimli saç stilinin en önemli adımlarından biri doğru şampuan seçimidir. Kabarık saçlar için bütçenize ve saç tipinize uygun şampuan seçerek, saçınızın kabarmasını kontrol altına alabilirsiniz. İlk olarak, saçınızın yapısını belirleyin; kuru, yağlı veya normal saç tipine uygun bir şampuan seçin. Daha sonra, saçınızın hacmini artırmak için volüme sahip şampuanlar tercih edebilirsiniz.

Eğer saçlarınız çok ince ise, hacimli şampuanlar yerine saçınızı besleyecek ve güçlendirecek şampuanlar kullanın. Şampuan seçimi yaparken içeriklerine dikkat edin; içerisinde keratin ve protein gibi besleyici maddeler olan şampuanlar saçınızın hacmini artırmaya yardımcı olacaktır.

Herhangi bir şampuan kullanmadan önce, saçlarınızın durumuna göre ne sıklıkla yıkamanız gerektiğini belirleyin. Ayrıca, saçınızı yıkarken sıcak su yerine ılık su kullanmanız, saçınızın nem dengesini korumaya yardımcı olacaktır.

Özetle Doğru Şampuan Seçimi
Saç tipinizi belirleyin Kuru, yağlı veya normal saç tipinize uygun şampuan seçin
Hacimli saçlar için volüme sahip şampuanlar tercih edin Besleyici maddeler içeren şampuanlar kullanın
Ilık su kullanarak saçınızın nem dengesini koruyun

Kabarık saçlarınız için doğru şampuanı seçerek saçlarınızın daha hacimli ve kontrol edilebilir olmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın, saç bakımı bir bütündür ve doğru şampuan seçimi de bu bütünlüğün önemli bir parçasıdır.

Hacim Veren Saç Spreyleri

Hacimli saçlar için doğru saç spreyi seçimi oldukça önemlidir. Saç spreyi, saçınızın kabarık görünmesini sağlarken aynı zamanda hacim kazandırır. Hafif saç spreyleri, ince telli saçlar için uygundur. Ortalama güçteki saç spreyleri ise normal ve kalın telli saçlar için idealdir. Ağır güçteki saç spreyleri, kabarık ve hacimli saçlar için uygundur ancak günlük kullanımda aşırıya kaçılmamalıdır. Hacim veren saç spreyleri, saç diplerine uygulanırsa daha fazla hacim sağlar. Ancak, spreyi saçlarınızın tamamına uygulamayın ve saçlarınızın doğal görünümünü kaybetmemesine dikkat edin.

Yorum yapın