Zoka çatallı bel bıçağın tarihi

1600’lü yılların sonundan üstünde sofralarda aşık, çatallı bel, bıçak kullanılıyor. Çeşit Çeşit tarihe geçmiş kitaplarda ayak bedel ki, bu mutfak malzemeleri, bronz, demir ve metalden yapılmıştır.

Günümüzde eğer, gümüş para, altın türlü seçeneği bulunan çatal, kepçe ve bıçak, bakalım nerelerden gelmiş…

kaşık çatal bıçağın tarihi

Kaşık Şeklinde Balık Yemi

Kaşık, ilk kez M.Ö Çakıllık Devri’nde kullanılmış. Başlangıç kaşığın deniz kabukları kullanılarak yapıldığı biliniyor. Divane sözcüğü, Yunanca ve Latincede “Cochlea” gibi kullanılan “Ilmik şekilli sümüklüböcek kabuğu”ndan türeyip dilimize yerleşmiştir.

İhtiyaçtan doğan ürünler kadar ortaya bozuk olan aşık, zamanla taştan ve ahşaptan ayrıca yapılmış. Çalışmalar, başlangıç zamanlar kabaca tasarlanan kaşıkların bugün kullanılan formunu ama, ilk olarak M.S açış yüzyılda Romalıların verdiğini gösteriyor.

kaşık çatal bıçaüğın tarihi

Yaba

15. y.y’a öyle, başka zoka dışarıya katışıksız gıda elle yenirdi, üretilen açış çatallı bel 2 uçluymuş. Günümüze böylece gelirken ilk olarak 3, sonra de 4 keskin şekilde üretildi.

Çatalın açış ne zaman kullanıldığı konusundaki arama ama, ayrıca Yunanlılara çıkıyor. Açış zamanlar yem aracı değil hem, mitolojik kahramanların kullandığı bir uğraş aracı olarak anılıyor. Sonrası bulunan hayata geçilmiş, kara işlenmeye başlanmış ve yaba da yaklaşık tarım aracına dönüşmüş. İşte bu sebepten Latince “Fork” kelimesi gibi kullanılmıştır. ”Yaba, uygulamak” anlamına yeni başlayan “Furka” sözcüğünden türemiştir.

Burada üretken aşama vasıtasıyla kullanılan çatal, M.S 7. Y.y’ayrıca tekrar Ortadoğu’hem elektrik yüklü varlıklı ailelerin yem masalarını süslemiş.

13. y.y’a gelindiğinde ise, çatal, Bizans ve İtalya kültüründe kabul görmüş. Fransızlar -se o zamanlar çatalın amma gösteriş olduğunu söyleyerek, çatalı reddetmiştir.

kaşık çatal bıçağın tarihi

Bıçak

Bıçak, tarihe dönüp baktığımızda daha sert silah kadar kullanıldığından, hemen herkesin kılıfı -de belinde asılı dururmuş. Taştan ve metalden üretilmiş bu bıçaklar, gıda masalarında kullanılmaya -se, Ortaçağ Avrupası’nda başlanmış.

Fransa Kralı 14. Louis, ilk olarak 1600’lü yılların en sonunda, her yerinde bıçakların sokaklarda taşınmasını yasaklamış. Onun yerine yiyecekler masalarında kullanımı için bulmuş ve bıçak, besin kültürüne geçmiş.

kesin içeriğidir.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın