Zayıflama için sağlıklı ve hızlı çözüm, adım atmak

Hiç hızlı ve sağlıklı zayıflama için günde kaç adım atmanız gerektiğini düşündünüz mü? Ya da günde kaç adım attığınızı saydınız mı?

adım atarak zayıflama
adım atarak zayıflama

Teknolojinin özellikle akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle artık hayatımız daha da kolaylaştı. Bu kolaylıklardan bir tanesi akıllı telefonların artık ücretsiz indirebileceğiniz bazı uygulamalarla adım sayması. Hatta bazı telefon modelleri söz konusu uygulamalar yüklü olarak da satılabiliyor. Telefon dışında özellikle adım saymak için tasarlanmış, pusula özelliği bulunan cihazları Decathlon gibi spor mağazalarından temin etmek de mümkün.

Hepimizde akıllı telefon olduğuna göre artık adımlarınızı sayarak zayıflama yöntemini kullanabilirsiniz.

Adım sayar ile hızlı zayıflama

  • Her gün yürümeyi hedeflediğimiz bir adım sayısı belirlemelisiniz. Bir insan, günde en az 5000 adım atmadığın da vücudu kötü etkilenmeye ve yağ depolamaya başlıyor. Yetişkin bir insan için önerilen adım sayısı günde en az 7500.
  •  Bu yöntemle kilo vermeye çalışacaksanız kendinize en az 10000 adım hedefi koymanız gerekli. Ama başlangıç için bu hedefi 7500’de tutup daha sonra yükseltmeniz daha iyi olur. Böylelikle 10000 adım hedefine ulaşmadığınız da moraliniz bozulmaz ve hemen birkaç günde denemekten vazgeçmezsiniz.
  • Adım sayara göre 10000 adım yaklaşık 7,5 km etmektedir. Bu süreyi yürümeniz normal tempoda 1,5 saati bulabilir. Bu yüzden adım sayınızı gün içinde arttırmanız gerekir.
  • Adım sayısını arttırmaya basit şeylerle başlayabilirsiniz; asansör yerine merdiven kullanmak, yakın olan tuvalet yerine koridorun sonunda kine gitmek, her saat başı yerinizden kalkıp odanın içinde birkaç tur yürümek vb. basit şeylerle bile adım sayınız ciddi şekilde artacaktır.
  • Adım sayar uygulamasından haftalık ve hatta aylık adım günlerini liste halinde görebilirsiniz, hatta ortalama günlük adım sayınızı da hesaplayan uygulamalar var. Sonradan kontrol ederek gerekli olması halinde adım sayınızı arttırmaya çalışabilirsiniz.
  • Adım sayısını bir kerede değil gün içinde parça parça yürüyerek tamamlamanız hem size daha hareketli bir hayat sağlayacak hem de adım sayısına ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Örneğin, sabah işe giderken bir durak önce inmek, öğlen yemeğinden sonra bahçede birkaç tur atmak, işyerinde birilerini aramak yerine odasına gidip konuşmak, akşam kısa bir yürüyüş yapmak vb.

Şeker hastalığında yürüyüş

Adım sayısını arttırmanın başka bir faydası ise insülin direncine engel olmasıdır. İnsülin dirence basit anlamda vücudun şekeri yakma kapasitesini kaybetmesidir. İnsülin direncinin bir sonraki aşaması şeker hastalığıdır. Vücudumuzdaki en büyük kas kütlesi bacaklarımızda olduğundan insülin direncine engel olmanın en pratik yöntemi yürüyüş yapmaktır. Yürüyüş yaparak vücudumuzun insülin direncini kırmak ve kolay kilo vermek mümkündür. Özellikle ailesinde şeker hastalığı bulunan kişilerde yürüyüş yapmak bu yüzden çok faydalıdır.
Günlük 10000 adım atarak vereceğiniz kilo miktarı, metabolizmaya ve yürüyüş temposuna göre değişse bile ortalama aylık olarak 2 kilodur. Kilo miktarı yüksek kişilerde bu rakam dengeli beslenmeyle takviye edilirse 4 kiloya kadar yükselebilir. Günde fazladan 10000 adım yaklaşık 400-500 kaloriye denk gelmektedir.

Bir önceki yazımız ”Menopoz belirtileri nedir? Erken menopoz nedir? Menopoz tedavisi nedir?” okumanızı tavsiye ederiz.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

1 thought on “Zayıflama için sağlıklı ve hızlı çözüm, adım atmak

Bir cevap yazın