Zahter otu faydaları nelerdir? Zahter otu nedir?

 Zahter otu doğal bir şifa kaynağı olarak bilinen, kahvaltıda ve çayı yapılarak tüketilen bir bitkidir. Zahter Osmanlı’dan bu yana sofralarımızda bulunan bir kültürdür. Bir çok hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde kullanılan zahter otu lezzeti ve güzel kokusu ile de oldukça tercih edilmektedir.

Zahter otu ülkemizde genellikle Hatay ve Gazi Antep illeri sınırlarında oldukça sık görülür. Zahter bitkisi Ağustos ve Haziran aylarında olgunlaşır ve toplanacak hale gelir. Zahter bitkisi toplanırken sapları ile birlikte toplanır ve sapları ile birlikte kurutulur. Zahter otu genelde sıcak iklimlerde dağ, tarla ve karınca yuvaları üzerinde görülür. Kurutulduktan sonra gerek kahvaltıda gerekse çayı yapılacak hale gelir.

Zahter otu faydaları nelerdir ?

zahter_otu_faydalari_nelerdir1 – Zahter otu iştah açar ve sinirlerin güçlenmesine yardımcı olur.
2 – Yaraların tedavisinde kullanılır ve mikrop öldürücü etkisi vardır.
3 – İdrar söktürücü etkisi ile mesane ağrıları için oldukça etkilidir.
4 – Kalp ritminin düzelmesine yardımcı olur ve çarpıntıları azaltır.
5 – Böbrek hastalıkları konusunda şifa kaynağı olarak görülür.

Zahter otu çayı nasıl yapılır?

 Zahter otu çayı bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı zahter otu dengesi ile yapılır. Zahter otundan bir çay kaşığı bir bardak sıcak suya atarak demlenmesini bekleyin, daha sonra süzün ve işte zahter otu çayı hazır. Zahter otu çayı hazırlarken demlenmesini çok uzun süre beklemeyin, çok uzun süre sıcak su içinde kalması zahter otunun içinde bulundurduğu yağların kaybolmasına ve bu yüzden zahter otu çayının faydalarının azalmasının sebebi olacaktır.

Not: Hamilelik dönemi kullanımlar için lütfen doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Zahter otu bitkisi hamilelikte kullanmak sağlık sorunlarına yol açabilir. 

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın