Varis nedir ? Nasıl tedavi edilir ?

Varis, bilhassa ayakta durarak çalışan şahıslarla doğum yapan bayanlarda sık görülüyor. Artan yaşla beraber bacak ve ayaklarda şişlik gibi belirtilerle kendisini gösteren ve önemsenmeyen varisler ise kalp yetmezliğine yol açabiliyor.Özellikle kilosu çok olan şahıslarda ve gelişen yaşlarda sıklığı artmaktadır. Bacaklardaki toplardamarların keseleşme şeklindeki genişlemeleri olarak kendisini ele verir. Varis kozmetik kaygıların yanı sıra; bacak ve ayaklarda, bilhassa gün nihayetinde meydana çıkan şişlik ve sızı şeklindeki ağrılara sebep olarak kişilerin hayat niteliğini de etkileyen bir hastalıktır.

 Varisin tarzına göre değişik rehabilitasyon yöntemleri uygulanıyor

Yüzeysel toplardamar sisteminde genişlemeler olmadan meydana çıkan bacaklardaki ağrı ve şişlik vaziyetlerinde, uygulanan ses dalgaları neticeninde derin toplardamar araştırması kapakçık yetersizliği ya da fonksiyon bozukluğunu gösteriyorsa, makul varis çorabı kullanmak sathi sistemde varislerin gelişmesini engel olabilir ya da geciktirebilir. Varis sorunu olmayıp derin toplardamar sisteminde yetersizlik oan herkesin makul varis çorabı kullanmaları, gelişebilecek komplikasyonları engellemek için gerekmektedir. Basit örümcek aynısı genişlemeler veyahut cilt altında ağsı yapılar olarak meydana çıkan varisler, damarların içine damar kurutucu maddelerin enjeksiyonu ile rehabilitasyon edilebilir. Bu rehabilitasyon ile her vakit kozmetik olarak istenilen netice alınamayabilir ve cilt altında renk farklılıklari oluşabilir.Cilt lazeri veyahut elektrik akımı ile de aynı neticeleri alabilmek olasıdır.“Pake” adı verilen lokal genişlemeler, ufak cerrahi kesiler yapılarak lokal anestezi ile çıkarılabilir. Daha geniş ve büyük variköz genişlemelerde, alakalı toplardamarın tamamiyle çıkarılması ya da damar içinden ilerletilen bir lazer cihazı ile yakılması rehabilitasyon tekniği olarak kullanmak mümkün. Ayağın bilek bölümünün çevreninde kapanmayan yaralarla meydana çıkan tablolarda ise yara bakımı, uzun süreli bandaj ve cerrahi olarak varislerin çıkarılması gibi tedavileri beraber gerektiren bir sürecin planlanması gerekebilir.

 Tedavi edilmeyen varis ciltte yaralara sebep olabilir

Toplardamar içersinde kanın akımının aheste bulunduğu ya da pıhtılaştığı hallerde oraya besleyici kan akımının gelmesi zorlaşacağı hem de kesileceği için, ciltte beslenme bozukluğuna bağlı yaralar açılabilir. Bekleyen kanın içindeki demir molekülleri damar dışına sızarak, varisin bulunduğu bölgelerde kahverengi cilt lekelerine yol açabilir.

Önemsenmeyen varislerde kalp yetmezliğine dikkat!

Toplardamarlardaki keseciklerde kan akımı çok aheste ve hem de nerdeyse kan akımının olmayışı, bu damarların içindeki kanın pıhtılaşmasına sebep gerçekleşir. Kanın toplardamar içersinde pıhtılaşması “filebotromboz” olarak adlandırılır. Filebotrombozlar sık sık kuvvetli ağrı ve damar hattı süresince hassasiyet ile birliktedir. Damar içersinde pıhtılaşmış kan, mikropların üreyebilmesi için çok makul bir bölge meydaan getirdiği için filebotrombozlar hızlıca iltihaplanarak henüz alevli bir muayenehane tablo olan “trombofilebite” dönüşürler.
Etkilenen bacakta şişlik, damar hattı süresince kızarıklık, ısı artışı (ateş), kuvvetli ağrı en ehemmiyetli belirtilerdir.

Filebotromboz ve trombofilebit ehemmiyetli muayenehane durumlardır ve kesinlikle ciddi tedavileri lazım olur. Toplardamar yatağı içersinde meydana gelen pıhtılar bazı zamanlar koparak kan akımı ile kalbin sağ yönüne ve oradan da akciğerlere gittikçe, akciğerlerde damar tıkanıklıklarına sebep olabilirler. “Pulmoner emboli”olarak isimlendirilen bu tablo yan ağrısı, soluk almakta zorluk, balgamdan kan gelmesi gibi bulgularla meydana çıkabilir. Tıkanan damarın büyüklüğüne göre kalp yetmezliği ve ölüme yol açabilir. Her hastalıkta bulunduğu gibi, hastalık ilerlemeden alıncak önlemler, kolay rehabilitasyon yöntemleri ile meselesi ortadan kaldırabilir.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın