Tok tutacak, düşük kalorili besinler

Doyurucu Tahılları Seçin
Tam doygunluk hissinden tam olarak yararlanmak için yulaf veya kahverengi pirinç gibi tam tahıllı ürünleri seçmeniz gerekir. Yulaftaki doyurucu lifler kan şekeri seviyesinin dengeli kalmasını sağlar. Kahvaltıda yediğiniz şekerli şeyler ise kan şekerinizin roller coster gibi dalgalanmasına neden olur. Lifli gıdalar ayrıca gün içinde erkenden acıkmanızı da engeller.

Siyaha Geri Dönün
Beyaz pirinç yerine artık kahverengi pirinç mi tercih ediyorsunuz, peki siyah? Bu daha az bilinen pirinç türü beyaz ve kahverengi pirinçten daha az miktarda kaloriye sahip olmasının yanı sıra lif ve antioksidan açısından oldukça zengindir. (Yarım kase pişmiş siyah pirinç 90 kalori iken aynı miktarda beyaz pirinç 102, kahverengi pirinç ise 108 kaloridir.)

Enerji Yakıcı Yeşillerden Yiyin
Kalorileri yakan şey sebzeler mi? Şimdi daha fazla sebze yemek için nedeniniz daha açık. Bir tabak brokoli sadece 25 kalori içerir ve bu miktar brokoliyi sindirmek için vücudunuz 80 kalori yakar, bu da demek oluyor ki sadece brokoli yiyerek fazladan 55 kalori harcayabilirsiniz. Brokoli sevmiyorsanız, kuşkonmaz, karnabahar, kereviz veya kabak da tüketebilirsiniz.

Karpuz Yiyin
Yediğiniz her tabağın yarısı su ve lif karışımı olan renkli gıdalardan oluşmalı. Bu yaz tatlı ihtiyacınızı karpuzla gidermeye çalışın. İki dilim karpuz 100 kaloriden daha azını içerir ve günlük C vitamini ihtiyacınızın nerdeyse yarısını karşılar.

Kuru Baklagiller Tüketin
Kuru baklagiller kilo vermek için idealdir. Çok iyi lif kaynakları olmalarının yanı sıra hastalıklardan korunmanıza yardımcı olur. Özellikle fasulye beden ölçülerinin korunması için önem arz eder çünkü lif, karmaşık karbonhidrat, antioksidanlar ve besinler açısından oldukça zenginlerdir. Nohut, börülce, mercimek, bakla, kırmızı barbunya, soya fasulyesi gibi baklagilleri sofranızdan eksik etmeyin. Bunları çorbada ya da salatada kullanabilirsiniz.
Çorba İçin
Çalışmalar gösteriyor ki et suyuyla yapılmış çalışmaları öğünlerine ekleyen insanlar yemek esnasında daha az kalori alıyor. Eğer bir restoranta giderseniz et suyu ve lifli sebzelerle yapılmış bir çorba için. Bu sizi hem tok tutar hem de ekmek tüketimini azaltır.

Daha Fazla Süt Ürünü Tüketin
Çocukluğunuzdan beri yemeğin yanında süt içmemiş olabilirsiniz ama bunu yeniden denemelisiniz. Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki az yağlı veya yağsız süt tüketimi ince kalma konusunda oldukça yardımcı oluyor. Güne süzme peynirli veya yoğurtlu bir kahvaltıyla başlayabilir, öğleden sonra atıştırmalıkların yanında yarım yağlı süt içebilir veya egzersiz yaptıktan sonra bir bardak az yağlı çikolatalı süt içebilirsiniz.
Yeşili İçin
Eğer hiç yeşil smoothy içmediyseniz, besin değeri oldukça yüksek bir ara öğünden faydalanmıyorsunuz demektir. Ispanak, lahana, tere veya başka bir yeşillikle yapılmış yeşil içecekler vitamin ve mineral bakımından zenginken, çok düşük kalorilerle tokluk hissi elde etmenizi sağlarlar.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın