Şok diyeti nedir ?

Neredeyse herkes gerek sağlık gerekse dış görünüş için hayatı boyunca en az bir kere diyet yapmayı yapmıştır ya da yapmayı denemiştir. Fazla kiloların insan sağlığı için tehditkar olduğunu neredeyse hepimiz biliriz. Bunun önüne geçmek için yapılan diyetlerde insan sağlığını tehdit edecek boyuta ulaşabiliyor. Hızlı kilo verebilmek için insanlar şok diyetlerine başvuruyor.

Şok diyetler genellikle tek gıda ile beslenmeye dayalı olduğu için insan sağlığı için zararlı olabiliyor. Tek gıda ile beslenmek vücudun alışık olmadığı bir durum olduğu için vücudun tepki verebileceğini unutmayın. Tek gıda ile beslenmek vücudun ihtiyaç duyduğu mineralleri ve vitaminleri almasını da engelliyor. Şok diyetlerin en fazla 3 gün ile 1 hafta arası yapılması gerekir. Şok diyet bittiğinde yeni diyete başlamadan en az 3 hafta geçmesi gerekir.

 sok_diyeti_uygulamaŞok diyet genelde sadece bir kaç kilo fazlası olan insanların kullanımı için uygundur. Fazla kilosu olan insanların şok diyet uygulaması sağlık açısından sorunlar yaratabilir. Şok diyet yerine uzun süreli uygulanabilecek ve sağlık için vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri de alabileceği diyetler uygulaması daha uygun olur. Tek gıda uygulaması olan şok diyetler uzun süre uygulandığında tansiyon, kan şekeri, vücut dirençsizliği ve baş dönmesi gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Düzenli beslenmeye dönüldüğünde çoğu geçse de bazen kalıcı rahatsızlıklarda görülebilir.

Şok diyeti zararları nelerdir ?

Şok diyetler uygulamak sağlığınıza zarar verebilir. Vücut yorgunluğu ve halsizliğe yol açabilir. Bazen cilt rahatsızlıkları da oluşturabilmektedir. Örneğin saç dökülmesi sebebi olabilir ve bu sizin için rahatsız edici olabilir. Sağlıklı kilo verebilmek için normal diyetleri doktor gözetiminde uygulamanız en önemli kuraldır.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

2 thoughts on “Şok diyeti nedir ?

Bir cevap yazın