Soğan suyu neye iyi gelir? Soğan suyunun faydaları nelerdir?

 Soğan suyu faydalarına geçmeden önce size soğanın içinde barındırdığı elementleri anlatacağım. Soğan içerisinde kükürtlü bileşiklerin, flavonoitlerin ve kesreti gibi elementleri bulundurur. Soğan içerisinde bulunan organik kükürt sayesinde bağışıklığı güçlendirir ve insanı zinde tutmaya yardımcı olur.

soğan suyu
soğan suyu

Soğan ayrıca içinde barındırdığı elementler sayesinde kişinin genç kalmasını ve cilt yaşlanmasını geciktiriyor. Soğanın bir çok kanser türüne iyi geldiği de bilinmektedir, en faydalı olduğu kanserler ise mide kanseri, bağırsak kanseri ve gırtlak kanseri olarak bilinmekte.

Çoğu insan soğanı kötü kokusu sebebi ile hiç bir yemekte kullanmaz. Ama soğan sağlık açısından tam anlamıyla bir nimet. Soğanı her öğünde tüketen insanların iş hayatlarında ve normal hayat da daha verimli, daha dinç oldukları saptanmıştır. Soğan kokusundan rahatsız olanlar için soğan tükettikten sonra koku giderici bir ürün kullanmanızı tavsiye ederiz.

Soğan suyunun faydaları

soğan suyu
soğan suyu

Soğan suyunun bir çok hastalıkta ve cilt bakımında kullanıldığını bilmekteyiz. Cilt bakımı için soğan maskesi adlı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz. Soğanın suyunu sıkmak oldukça basit bir işlem olmakla beraber aynı zamanda maliyetsiz bir tedavi şeklidir.

Soğan suyu solunum rahatsızlığına iyi geliyor;

Soğan suyunun neredeyse tüm solunum rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle astım, epilepsi ve sara hastalıklarında soğan koklatmak hayat kurtarabilir. Bu yüzden sara krizi geçiren insanlara soğan koklatılır. Bu yöntem çok eskiden beri kullanılmakta ve oldukça etkili olmaktadır.

  • Kemik erimesinin önlenmesinde oldukça etkili olan soğan suyu aynı zamanda kemik gelişimine de oldukça kaktı sağlamakta. Gelişme çağındaki çocuklara soğan yedirmek oldukça faydalı olacaktır.
  • Damar tıkanıklıklarının engellemesinde ve tedavisinde soğan suyunun oldukça faydası bulunmakta. Damar tıkanıklığı görünen insanların bol bol soğan ve soğan suyu tüketmesi oldukça önemlidir.
  • Soğan suyu cildi temizler ve parlak bir görünüm verir. Bu yüzden bir çok cilt bakımı kürü içerisinde soğan suyuna yer verilir.
  • Soğan suyu saç bakımı konusunda oldukça etkilidir. Kısa saçların uzaması, saçın gürleşmesi ve dökülen saçların önüne geçilmesi konusunda oldukça etkilidir. Ve zamanla kendini kanıtlamıştır. Soğan suyunu saçınıza sürüp bir süre bekledikten sonra yıkamak saçınızı güçlendirerek zindelik katacaktır.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın