Siz ve çocuklarınız için güvenlik uyarıları

Kendinize güvenin. Kafanız dik yürüyün ve çevrenizde olup bitenlerden haberdar olun. Saldırganlar daha çok zayıf görünen hedefleri seçerler. Bir saldırıya uğrarsanız karşı koymaya çalışın ama saldırganda silah alıp olmadığına dikkat edin. En önemlisi çıkarabildiğiniz kadar ses çıkarın: BAĞIRIN! Bu saldırganın korkmasını ve insanların size yardıma gelebilmesini sağlar.

Karanlık yerlere gitmeyin ve geceleri tek başınıza koşuya çıkmayın. Hatta gündüz saatlerinde de mümkün mertebe insanların sizi görebileceği kamusal alanlarda koşun. Mesela kampüste yaşayan bayan öğrenciler gündüz dahi olsa ağaçlık alanlara tek başına gitmemeyi tercih etmelidir.

Nereye gittiğinizi yakınlarınıza söyleyin. Güvende hissetmediğim bir yere gittiğimde aklıma hep “Ailem/eşim/arkadaşlarım kaybolsam nereye gittiğimi biliyor muydu?” diye düşünürüm.

Eğer bağıracaksanız bir isim söylemenizde sakınca yok. Örneğin, eve birinin girdiğini düşündüğünüzde evde kimse olmasa dahi eşinize veya babanıza sesleniyor gibi yapabilirsiniz. Eve girmeye çalışan kişi evde yalnız olmadığınız düşünebilir bu sayede. Bunu dışarda kamusal alanda da yapabilirsiniz, saldırgan eşinizin/babanızın hemen yakında olduğunu düşünebilir.

İnsanlara dışarda konuşurken, facebookta veya telefonda yalnız olduğunuz bilgisini asla vermeyin. Sadece vermeyin. Sadece facebooktaki paylaşımlar yüzünden yalnız olduğu öğrenilen ve saldırıya uğrayan kadınlar olduğunu unutmayın.

Yanınızda kendinizi savunacağınız bir şeyler taşıyın ama bu rahatlıkla kullanabileceğiniz bir şey olsun. Örneğin, yanınızda şok tabancası veya biber gazı spreyi taşıyabilirsiniz ama kullanmayı beceremezseniz alet elinizden alınıp size karşı kullanılabilir. Dikkatli olmanız gerekir.

Eğer soyulursanız bırakın gitsin. Eğer saldırgan paranızı veya cep telefonu gibi eşyalarınızı almaya çalışıyorsa öncelikle hayatınızı seçmeniz gerekir. Elinizdekileri veya çantanızı açıp ters yönde kaçmak sizi saldırgandan kurtarabilir. Çantasını kapkaççılara vermemek için direnip arabayla sürüklenen ve ciddi şekilde yaralanan kadınlar var.

Sizi alıp götürmelerine izin vermeyin. Eğer saldırganın arabasına binmek zorunda kalırsanız, hayatta kalma şansınız çok azalır. Sizi arabaya bindirmeye veya izbe yerlere götürmeye çalışan saldırganla hayatınız buna bağlıymışçasına mücadele edin. Sizi götürmelerine izin vermek yerine saldırgan silahlı olsa dahi çığlık atın. Sizi kaçırmalarına izin vermemek için elinizden geleni yapın.

Eğer saldırgan sizi arabayı kullanmaya zorluyorsa arabayı bir ağaca veya çok zarar vermeyecek başka bir yere bilerek çarpın.

Arabanızın anahtarlarını elinizde taşıyın ve bir tehlike anında alarm düğmesine basın. Bu durum saldırganın korkmasını sağlayacaktır. Aynı şey ev için de geçerli komşularınızı uyarın arabanızın alarmı çaldığında belirli bir süre içine kapatmazsanız sizin tehlikede olduğunuzu anlayabilirler.

Eğer saldırıya uğrarsanız o an aklınıza gelmeyeceğini düşünebilirsiniz ama saldırganın özelliklerini aklınızda tutmaya çalışın. Polise saldırganı tanımlarken bu işinize yarayacaktır. Eğer tacize veya tecavüze uğrarsanız duş almayın veya kıyafetlerinizi değiştirmeyin çünkü delilleri yok ediyor olabilirsiniz.

Birkaç dakikalığına dışarı çıkıyor olsanız bile evin kapısını kilitlemeyi ihmal etmeyin. Bir dükkâna veya eve kısa süreliğine girerken bile arabanızı tamamen durdurup kapıları kilitleyin.

Evde kapıyı açarken dikkatli olun. Kapıyı açmadan önce gelenin kim olduğuna mutlaka bakın.

Eğer kapıdaki kişiyi tanımıyorsanız hiç cevap vermeyin veya kapıyı açmadan konuşun. Bu kaba görünse de önemli olan güvenliğiniz.

Nereden geldiğini ve içinde ne olduğunu bilmediğiniz içecek tekliflerini reddedin.

Çocuklarınıza kaybolduklarında mutlaka bir görevliye gitmeleri gerektiğini öğretin. Kaybolan çocuk ona yardım etmeye çalıştığını iddia eden biriyle gidebilir ve çevredeki insanlar bunu fark etmeyebilir. Çocuklarınıza yalnızca görevlilere güvenmesi gerektiğini öğretin.

Araba kullanırken kapıları daima kilitli tutun. Kırmızı ışıkta durduğunuzda birinin arabanıza atlamasını istemezsiniz.

Eğer internetten ikinci el eşya satıyorsanız ve eşyayı kargoyla değil de elden teslim edecekseniz asla evinizin adresini vermeyin. Alıcı ile kamusal bir alanda buluşun.

Takip edildiğinizi düşünüyorsanız asla evinize doğru yönelmeyin, kalabalık bir yere gidin. Aksi takdirde sizi takip eden kişi evinizi öğrenebilir.

Yanınızda fazla para taşımayın, başkasının yanında cüzdanınızda fazla nakit olduğunu göstermeyin.

Kalabalıkta biri size çarparsa cüzdan veya telefon gibi eşyalarınızın çalınıp çalınmadığını anında kontrol edin. Özellikle sokakta mendil veya çiçek satar gibi size yaklaşan kişilere karşı dikkatli olun.

Çocuklarınızla oyun oynayarak onları bazı durumlara hazırlayın. Mesela çocuğunuza kaybolsaydın ne yapardın? Yaralansaydın ne yapardın? Gibi sorular sorarak onu bu konularda bilgilendirin.

Çocuğunuza vücudunun nerelerine kimin ne zaman dokunabileceğini öğretin. Ona bu durumlarda ne tepki vereceğini ve ne yapması gerektiğini anlatın. Birçok çocuk cinsel tacizi ailesine anlatmak yerine uzun yıllar saklı tutar. Ona bu tarz şeyleri paylaşmayı öğretin.

Eğer saldırgana karşı koyacaksanız “vur ve kaç” yöntemini kullanmalısınız. Özellikle göz, burun, ağız, kulaklar, boğaz, kasık, diz veya bacak gibi yerlerden en kolayına sert bir darbe vurup kaçmaya çalışabilirsiniz.

Yürümesi zor ayakkabılar veya sıkı kıyafetler giymeyin. 10 cm topuklu ayakkabıyla çok hoş görünebilirsiniz ama onlarla asla koşamazsınız.

ATM kullanacaksanız dikkatli olun. ATM ıssızsa, karanlıksa veya etrafta dolanan birileri varsa başka bir ATM’ye yönelin. ATM’ye gündüzleri gitmeyi ve işlemleri hızlıca tamamlamayı alışkanlık edinin.

Arabanızın benzinini daima kontrol edin, bilmediğiniz tehlikeli yolların ortasında kalmak istemezsiniz.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın