Ses Kısıklığı İçin Doğal Çözümler

 Ses kısıklığı bir çok kişi için büyük bir kabus olabiliyor. Özellikle işi gereği devamlı insanlarla diyalog halinde olan kişiler sesinin kısılması sonucu olumsuz bir etken oluyor.

ses kısıklığı
ses kısıklığı

Bu size ses kısılmasını doğal yöntemler ile nasıl geçirebileceğiniz konusunda bilgiler veren bir makale ile karşınızdayız. Ses kısılması özellikle sürekli yüksek sesle konuşma ve soğuk havalarda sıkça rastladığımız bir rahatsızlıktır. Özellikle işi gereği sürekli konuşması gereken kişiler mutlaka önceden bu rahatsızlığa karşı önlemini almalıdır.

Gripten Korunma

Ses kısıklığı için en büyük etkenlerinden olan grip ve soğuk algınlığından mutlaka korunmak gerekir. Bunun için mevsim şartlarına uygun giyinme, C vitamini takviyesi alma ve kişisel temizliğe önem göstermek gerekli. Gün içinde bir çok kişi ile temas halinde olmanız gereken bir mesleğiniz varsa özellikle el temizliğinize oldukça önem vermelisiniz.

Grip oluşumunu sağlayan virüsler özellikle tokalaşma yöntemi ile sıkça ve rahatça bulaşabilir. Bunun için doğru şekilde gün içinde sıkça el temizliği yapmanız gerekli. Vücut direncinizi düşürecek alkol ve sigara gibi bir çok şeyden mümkün olduğunca uzak durmanız gereklidir.

Yüksek Sesle Konuşma

Ses kısıklığına yol açan bir diğer büyük etken yüksek sesle konuşarak ses tellerinin zedelenmesine yol açmaktır. Bu tür olaylar genellikle maçta yapılan tezahüratlardan sonra yada uzun süre bağırma sonucu ortaya çıkar.

Bunu engellemenin bilindik tek yolu uzun süreli bağırmadan uzak durmaktır. Fanatik bir çok okurumuzun ”Maça gitmeyelim mi?” dediğini duyar gibi oldum. Gittiğiniz maçlarda bağırmayı kısa ve aralıklı yapmanız ses kısıklığını bir nebze engelleyecektir.

Ses Kısıklığı Tedavi

 • Rahatsızlık belirmiş ise gün içinde mutlaka bol bol ılık su tüketmeniz gerekli.
 • Uykunuzu düzene sokmanız rahatsızlığın bir an önce geçmesine taban oluşturacaktır. Mutlaka uzun ve rahat bir uyku çekmeniz gerekli.
 • Rahatsızlık süresi boyunca ses tellerinizin dinlenmesi için mümkün olduğunca az konuşmaya önem göstermelisiniz.
 • Ses telleriniz ve boğazınızı rahatlatmak için ılık bir bardak sütün içine bir kaşık bal ve yarım kaşık karabiber ekleyerek iyice karıştırın. Daha sonra bu karışımı küçük yudumlar halinde tüketin.
 • Meyve tüketimine önem göstermeniz gerekli, özellikle C vitamini bakımından zengin olan portakal ve mandalinayı mutlaka tüketmeniz yararlı olacaktır.
 • Bir bardak ılık suyun içine yarım limon sıkın ve bir kaşıkta bal ilave ettikten sonra küçük yudumlar halinde tüketin bu boğaza ve ses tellerine iyi gelecektir.
 • Turp çayı da ses tellerine oldukça iyi gelecektir. Turpu dilimleyip bir demlik suyun içine atın ve kaynamasını bekleyin. Daha sonra bu su ile gargara yapın. Suyu içmemeniz oldukça önemli sadece gargara için kullanın.
 • Ilık bir bardak papatya çayı içine 1 kaşık bal ekleyerek tüketebilirsiniz. Bu boğazınızı rahatlatacaktır ve kaşınma hissini geçirecektir.
 • Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın ve havası kirli olan ortamlardan uzak durmaya çalışın.

Yukarıda size ses kısıklığı için iyi gelen bitkileri saydık ve çeşitli formüller sunduk. Bu formülleri uygulayıp / uygulamamak tamamen sizin kararınızdır. Bu bir reçete değildir, uzun süreli rahatsızlıklarda mutlaka doktorunuza başvurun.

Bir önceki yazımız olan Şok Diyet Listesi 4 Günde 4 Kilo Vemek adlı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz. Hızlı kilo verme konusunda dolu dolu bir makale oldu.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

4 thoughts on “Ses Kısıklığı İçin Doğal Çözümler

  ses kısıklığı için çözüm bence alfabenin büyük harflerini kullanmamaktır ha illaki kullanacaksanız diyaframınızı kullanarak sesinizi artırmayı deneyin yoksa benim gibi askerde eğitim alanının etrafında 10 tur atarsınız 🙂

  […] önceki yazımız olan Ses Kısıklığı İçin Doğal Çözümler adlı makalemize mutlaka göz atmalısınız. Ses kısıklığı neden olur? Nasıl tedavi edilir? […]

  Mesut

  (19/01/2017 - 18:47)

  Kesinlikle C vitamini takviyesi gerekli diye düşünüyorum. Ve sıcak şeyler tüketilmeli

  Harun

  (19/01/2017 - 23:37)

  3 yıl önce kışın grip olmuştum o zaman sesim kısılmıştı ilk defa cidden ben bile sesimi duyamıyordum bazen, kötü bir şey. Dikkat etmek lazım kış aylarında.

Bir cevap yazın