Sağlıklı yaşam için kurallar

Sağlıklı yaşam için bir çok uzman görüşü beslenme, spor ve temizliğin çok büyük önem taşıdığını gösteriyor. Bu faktörler aynı zaman yaz ve kış aylarında hastalıklardan korunmanıza, bağışıklık sisteminizin gelişmesine de yardımcı oluyor.

Sağlığınız için dikkat etmeniz gerekenler

– Sebze ve meyve tüketimine dikkat etmeli, aşırı yağlı yemeklerden kaçınmalı, mutlaka kahvaltı yapmalı ” Kahvaltı yapmak neden önemli ? ”, aşırı yemekten kaçınmalıyız.

– Gün içinde sürekli oturmamak aktif olmak gerekli. Su içmeye gitmek bile bir spordur unutmayalım.

– Sigara ve alkolden olabildiğince uzak durmak.

– Çevremizin ve kendimizin temizliğine önem göstermek. Düzenli ve doğru şekilde temizlik yapmak.

– Psikolojimiz de bu etkenlerden biri stresten uzak durmanız sağlıklı yaşam için önemli bir kural.

– Uyku düzeni ve cinsel hayatınıza dikkat etmeniz gerekli.

Kontrollerinize dikkat edin

Kalp ve damar hastalıkları çoğu ülkede olduğu gibi ülkemizde de ölüm nedenlerinin başında yer alıyor. Tedbir alarak düzenli periyotlarda doktor kontrolleri yaptırmanız önemli.

Aşırı kilo

Aşırı kilo başta yüksek tansiyon olmak üzere kalp, damar ve inme gibi bir çok hastalığın başlıca sebeplerinden. Kilomuzu sabit ve boy kilo endeksine uygun tutmanız önemli.

Alkol ve Sigara

Ülkemizde alkol ve sigara ölüm sebepleri arasında büyük bir yer kaplıyor. Sigara ve alkol yol açtığı kanser,kalp ve damar hastalıkları yüzünden bir çok kişinin ölümüne sebep oluyor.

Spor

Sporun sağlığımız için çok büyük önemi var. Hemen hemen her hücremize destek sağlıyor desek yerinde olur. Spor sayesinde kalp, damar hastalıkları, bunama, depresyon ve şeker hastalığı konusunda çok büyük faydaları kanıtlanmıştır. Mutlaka günlük spor yapmanız gerekli.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın