Rahim Sarkması Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Rahim sarkması bulguları nelerdir?
Belirtiler bireyin hastalık derecesine göre değişebilmektedir. Yeni başlayan bir sarkma probleminiz varsa ekseri hiçbir sendromolmayabilir. Hastanın şikayetleri çoğunlukla sabahın erken saatlerinde az, ama akşam saatlerine doğru fazlalaşarak devam eder. Orta ve ileri derecede rahim sarkması probleminiz varsa şu bulgulara sahip olabilirsiniz;
*Bel ağrısı yaşanması
*Vajina içerisinden bir şeylerin çıkması
*Alt karın etrafındaki ağırlık hissi veyahut aşağıya doğru çekiliyormuş hissi
*Cinsel temas sırasında ağrı hissedilmesi
Rahim Sarkması Hangi Şikayetlere Yol Açar?
Sarkmanın değişik dereceleri mevcuttur. Fazla bir sarkma olması neticenin de bayan, rahmini eliyle hissedebilecek vaziyete gelir. Hatta gelişen hallerde rahim tamamiyle vajina dışına çıkabilir. Genelde rahim sarkması vaziyetinden sadece rahim değil, onunyanındaki kalın bağırsak ve idrar torbası da etkilenebilmektedir. Rahim sarkması yaşam sürdüren kadınlar bilhassa ayakta kalma pozisyonlarında, ıkınma esnasında, öksürme ve hapşırmada alt yerlerinde dolgunluk ve ağrı hissetmelerine sebep gerçekleşir. Rahimle beraber rektum (kalın bağırsağın ucu) sarkması yaşayanlarda ise, rektum vajinaya doğru iyice yaklaşır. Bu sarkma yanında kabızlık problemini da getirir. İdrar torbasında sarkma meydana gelen bayanlarda ise, sarkmanın şiddetine bağlı olarak ayakta kalma halinde, cinsel temas esnasında ve gülme sırasında idrar kaçırma ve zor idrar yapma meselesi meydana çıkar. Genital bölge uzuvlarının sarkması neticesin de bayanın cinsel yaşamından beğeni alamama vaziyeti da oluşmaktadır.

Rahim Sarkması Teşhisi Nasıl Konulur?

Bu meselesi yaşam sürdüren kadınlar ekseri rahim sarkması yaşadıklarının farkındadırlar. Fakat buna karşın bazı durumlarda hiçbir meselesi olmayan bayanlarda dahi belirtilere bakılarak saptanabilir. İdrar kaçırma, alt alanda dolgunluk hissi yaşam sürdüren kadınlar bu şikayetle hekime danıştıklarında, uygulanan jinekolojik kontrol neticenin de basitçe belirleme edilebilir.

Tedavi Nasıl Gerçekleşir?

Rahim sarkması rehabilitasyonu, hastadan hastaya farklılık gösterebilir. Tedavi edilecek bayanın yaşı, çocuk sahibi olmak isteyip istemediği, hastalık derecesi, bayanın genel sıhhat vaziyeti rehabilitasyonun de şeklini değiştirir. Problem yeni başlamış olan şahıslarda, Kegel egzersizleri olarak isimlendirilen vajina etrafındaki kasları egzersizleriyle beraber sarkma vaziyeti kısmen de olsa durdurulabilir. İleri rahim sarkması halinde egzersiz tedaviler herhangi bir mesele siortadan kaldıramayacağı için cerrahi ameliyat kaçınılmaz duruma gelir. Daha eskiden çocuk sahibi olmuş ya da doğum inşa etmeyi düşünen bayanlarda genital uzuv sarkması neticenin de tasarlanan rehabilitasyon biçimi, çoğunlukla rahmin vajina içerisinden çıkarılması ve ön vajina duvarlarındaki fazlalık kısımlarının çıkarılarak vajina daraltılma ameliyatı yapılması şeklindedir.

Vajina daraltma ameliyatı yapılan kadınların, hamile kalma halinde normal doğum doğum inşa etmek adına sezeryan la doğum yapmaları gereklidir.
Üreme çağı içindeki ve doğum yapma kanaati olan, rahminin alınmasını istemeyen bir kadında ise rahim içerleme yoluna başvurulmaz. Sadece ön ve arka vajina duvarlarındaki çok oluşmuş dokuların alınmasıyla, genişlemenin onarımı vajinanın daraltılması yolu ile gerçekleştirilir. Böylelikle doğum yapılma ardından meydana gelen vajina genişlemesi şikayeti olan kadınların, şikayetleri azalmış olacaktır.Cinsel hayat meseleleri da düzeltilerek, eskisine nispeten daha çok tatmin olmaları sağlanır. Rahim sarkması bariz bir biçimde olması halinde, karın içinde rahmi yerinde tutan bağlara ulaşılarak, bu bağların yukarıya çekilerek sağlamlaştırılması ve bunun neticenin de rahmin alınmaması imkanı sağlanmaktadır.

Fakat yukarıya çekme operasyonları, çok uzun yaşamlı bir rehabilitasyon tekniği değildir. Bu tür operasyonun biçimine ve tekniğine bağlı olarak, sarkma sorununun ortalama 5 sene içinde yine meydana çıkabilme rizikosu bulunmaktadır. Vajinal ameliyatlar tahminen olarak 1 – 1,5 saat sürmektedir.
Fakat rahim sarkması gibi şikayetlerde operasyon müddeti ortalama 3 saat seviyesinde olmaktadır.
Operasyondan sonra 6 hafta müddetle cinsel temas yasaklanır. Hasta operasyondan bir müddet sonra günlük işlerini yapabilecek duruma gelir. Buna karşın vajina içindeki yaranın tam anlamıyla iyileşebilmesi 4 – 6 hafta arasında vakit almaktadır. Bu müddet içinde duş alınabilir. Fakat deniz, havuz, kaplıca ve sauna gibi ortamlar hastaya yasaklanır.

Rahim Sarkmasını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Rahim sarkması sorununun meydana çıkmasını önlemek pek olası birim kan değildir. Fakat buna rağmen hayatınızdaki riziko faktörlerini azaltmanız olasıdır.Sağlıklı beslenmek, aşırı kilo almamak alınacak önlemlerin en başta gelir.Karnın tabanındaki kaslarınızı sağlamlaştırmak için egzersizler inşa etmek da yararlı olacaktır.
Örneğin; idrar yapma sırasında idrarı durduruyormuş gibi vajinadaki kasları sıkıp beşe kadar saymak, iyi bir egzersiz olacaktır.

Bunu günde çoğu sefer tekrarlamak gereklidir. Sigara içme alışkanlığınız varsa bunu bırakmalısınız.
Sürekli sizi öksürten bir hastalığınız ve süreğen şekilde devam eden kabızlığınız varsa doktorlara danışarak rehabilitasyon olmasınız. Menopoz döneminde yardımcı östrojen hormonu alabilmek, kasların gevşemesine mani olmaktadır. Fakat hormon rehabilitasyonu görmenin de kendisine ilişkin riskleri yer aldığını bilmeli, hekiminizle birlikte rehabilitasyon olmaya hüküm vermelisiniz.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın