Rahim Küçülmesi Nedir?

rahim küçülmesi
rahim küçülmesi

Embriyonun yerleşerek 9 aylık doğum süresi boyunca gelişimini gerçekleştirdiği kese olan rahim, kadınlarda östrojen ve progestron hormonları ile birlikte oluşmaktadır. Progestron miktarının artması, rahim duvarının kalınlığını artırmakla beraber aynı zamanda rahmin hacmini de artırmaktadır. Azaldığı durumlarda ise rahim duvarı kalınlığı incelir ve bununla beraber rahim küçülür. Kadınlarda, progestron hormonuna bağlı olarak negatif yönde gerçekleşen durumlar neticesinde rahim küçülmesi gerçekleşmektedir.

Rahim Küçülmesi Neden Olur?

Rahim küçülmesinin temelinde yatan iki farklı etmen bulunmaktadır. İlki, rahmin doğumdan sonra normal haline gelmek istemesi için gösterdiği doğal tepki ve ikincisi ise menopoz sonrası hormon değişiminden kaynaklı küçülme olarak uzmanlar tarafından belirlenmiştir.
Her iki durumda da rahmin belirgin oranla küçülmesiyle birlikte yaşanan tedirginlikler ortaya çıkmaktadır.

Doğum Sonrası Rahmin Küçülmesi

Doğum olmasa bile rahim, kadınların vücudunda bulunan bir kesedir. Embriyo, rahmin duvarına tutunmasının ardından rahim genişlemeye başlamaktadır. Rahmin genişlemesiyle beraber artan çapıyla birlikte bebeğin gelişmesi için rahim yeterli boyutlara ulaşmaktadır. Doğum döneminin hemen öncesinde rahim olduğunda yaklaşık 10 kat daha büyük bir boyuttadır.

Doğumdan sonra rahmin küçülmesiyle birlikte 1,5-2 ay sonra hamilelik öncesi boyutlarına geri dönmektedir. Rahmin küçülmeye başlamasıyla birlikte kasılmalar yaklaşık 1 hafta kadar devam eder. Kasılmalar 1 hafta sonunda azalarak geçmeye başlar. Ağrı süreci sağlıklı bir kadında ortalama olarak 2-3 hafta sonra tamamen düzelir.

Menopoz Sonrası Rahim Küçülmesi

Kadın vücudunda ergenlik döneminden sonra hemen hemen bütün olaylar içinde östrojen hormonu etkilidir. Östrojen hormonuyla birlikte progestron hormonu da dişilik eğilimlerini kontrol etmektedir. Menopoz döneminde hormonların seviyeleri azalmaktadır. Yavaşlayarak azalan hormon seviyesi, yumurta üretimini zaman içerisinde tamamen bitirir. Rahim bu olaydan sonra küçülmeye başlar. Kadınlar için bu durumun önlenme ihtimal yoktur ve doğal bir süreç olarak bu durum işlemektedir.

Her kadında gözlenen bir durum olan menopoz sonrası rahim küçülmesi, yaş açısından farklılık göstermektedir. Ortalama olarak 50-52 yaş arasında bir kadının menopoza girme süreci başlar. Menopoza giriş süreci farklı genetik yapısı dolayısıyla farklılık gösterebilmektedir. Dolayısıyla menopoz sonrası rahim küçülmesi de farklı yaş gruplarında gözlenebilir.

Bir önceki yazımız olan ”Gebelik belirtileri nelerdir?” göz atmak ister misiniz?

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

4 thoughts on “Rahim Küçülmesi Nedir?

  […] önceki yazımız olan ”Rahim Küçülmesi Nedir?” göz atmak ister […]

  Yusuf

  (24/01/2017 - 08:42)

  Bu durumu bilmiyordum. Öğrenmek güzel oldu. Dün bir şey öğrendim çok üzüldüm. 16 yıldır çocuk isteyen ama çocukları olmayan bir dostumuz hamile kalmıştı ancak 2 gün önce çocuk rahime yapışarak ölmüş. Bu yüzden rahimle birlikte almak zorunda kalmışlar. Çocuk sahibi olamayacaklar ve şimdiden bir çocuk evlat edinmeyi düşünüyorlar.

  Gökhan

  (26/01/2017 - 09:04)

  Peki bu ağrı dayanamılayacak kadar ciddi boyutlara geliyor mu? 3 ay sonra doğum yapacak olan eşim için her şeyi öğrenmek istiyorum.

Bir cevap yazın