Portakal tozunun kullanım alanı ve faydaları

Portakal tozu elde etmek için yaş portakalın kabuğu soyulur ve kurutulur. Daha sonra kurutulan portakal kabuğu güzelce öğütülerek portakal tozu elde edilir. Portakal tozu kesin değerleri açısından çok zengindir. Portakal kabuğunda bulunan yaklaşık %80 su kaybolur ve sadece portakal özü kalır.

Kurutulan portakal kabuğu oldukça hafifler ve yaklaşık 5 kg portakal kabuğundan 1 kg civarı portakal kabuğu tozu elde edilir.  Bu hafiflemenin sebebi portakal kabuğundaki suyun tamamen buharlaşması sonucunda olur.

Portakal tozu nasıl hazırlanır?

Portakal kabuğu tozu elde etmek için soyduğunuz portakal kabuklarını kurutmanız ve öğütmeniz gerekmektedir. Kurutma işlemini bir kese kağıdı içinde daha sağlıklı ve temiz gerçekleştirmeniz mümkün.  Kese kağıdı ile kışlık hazırlık yazımıza göz atmanızı tavsiye ederim.

Portakal tozu nerelerde kullanılır?

Portakal tozu ile yiyeceklere aroma katabilirsiniz. Güzel kokusu ile de oldukça kullanışlıdır.
Kaynatıp çay olarak içilebilir ya da farklı çayların içine aroma için kullanılabilir.
Besinlerde renk vermesi için kullanılabilir.

Portakal tozunun faydaları

Portakal tozunun yapıldığı ham madde olan portakal kabuğunda çok zengin C vitamini bulunmaktadır. Buda hastalıklara karşı korunmada ve bağışık sisteminin güçlü kalmasına oldukça destek sağlamaktadır.
Kilo vermek isteyenler için sindirim sistemini hızlandırıcı bir etkisi bulunmaktadır.
Kokusu ile kötü ağız kokusunu oldukça engellemekte doğal bir ağız kokusu giderici görevi görmektedir.
Kan dolaşımını hızlandırır ve damar tıkanıklığı ve benzeri hastalıklara karşı doğal bir önlem olarak görülür. Doğal bir kan sulandırıcı olarak nitelendirilir.
Vücut direncini oldukça yüksek tutmaya destek sağlar.

 Portakal kabuğu tozu oldukça faydalı ve doğal bir besin kaynağıdır.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

1 thought on “Portakal tozunun kullanım alanı ve faydaları

Bir cevap yazın