Pilatesin vücudunuza olan faydaları

Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri’nin oluşturduğu “İyi Yaşa” platformunda tavsiyelerde bulunan Klinik Pilates Eğitmeni Ayça Kaşıkçı, faydalarına dikkat çektiği ve fizik tedaviyi tamamlayıcı – destekleyici hareketler bütünü olarak tanımlanan pilatesin, bir spor değil fizyoterapi temelli bir rehabilitasyon yöntemi olduğunu söylüyor.

Klinik Pilates Eğitmeni Ayça Kaşıkçı, pilatesin ülkemizde yaklaşık 12 yıllık bir geçmişi olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Kanada, Avustralya ve Amerika gibi ülkelerde 1990’lı yıllardan beri birçok fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimleri tarafından rehabilitasyonun genel ortopedik, geriyatri, kronik ağrı, nörolojik rehabilitasyon ve güçlenme içeren çeşitli alanlarında kullanılmış ve fizik tedaviyi tamamlayıcı – destekleyici hareketler bütünü olarak tanımlanmıştır. Bu nedenle pilates, bir spor değil fizyoterapi temelli bir rehabilitasyon yöntemidir.”

Tedaviyi destekler

Ayça Kaşıkçı sözlerine şöyle devam etti: “Pilates, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları tarafından kas ve iskelet sistemindeki oluşabilecek problemleri engellemek için koruyucu olarak uygulanan ve / veya oluşmuş problemleri (bel fıtığı, kronik bel ağrısı, boyun fıtığı, boyun ağrısı, boyun düzleşmesi, skolyoz, kifoz, lordoz vb. gibi) ortadan kaldırmaya yardımcı olarak kullanılan hareketler bütünü olarak görülmektedir. Uygulanan tedavilerin ardından tedavileri destekleyici olarak egzersizlerin sürekli hale getirilmesi amacıyla kullanılmaktadır.”

Vücuda esneklik, disiplin, güç ve kontrol kazandırır

Pilatesin, rehabilitasyon özelliğiyle kullanıldığı gibi yapmış olduğumuz sporlarda da (yüzme, koşu, tenis, golf, futbol, basketbol, voleybol vb. gibi) performansımızı artırmak için vücudumuza esneklik, disiplin, güç ve kontrol verdiğini belirten Kaşıkçı, “Örneğin; bir yüzücü için vücut dengesi, hizası ve duruş bozukluğu çok büyük bir önem taşımaktadır. Pilates egzersizleri, kemiğe en yakın kasların ve derin karın kaslarının bulunduğu iç iskeleti güçlendirmeye yoğunlaşır. Aynı zamanda Pilates, yüzücüler için en temel kaslardan biri olan karın kaslarını güçlendirerek; kürek kemiğini, omuzları, leğen kemiğini ve omuriliğini dengede tutarak boyun kaslarının gereğinden fazla çalışmamasına yardımcı olur”şeklinde konuştu.

Pilatesin koşucular için de birçok faydası var

Klinik Pilates Eğitmeni Ayça Kaşıkçı, “Aynı şekilde profesyonel ya da amatör bir koşucu için duruş ve basış çok büyük bir önem taşımaktadır. Sağlıklı bir duruş güçlü iskelet sistemine dayanır. Pilates; gövde, sırt, omuz ve leğen kemiği kaslarını destekleyerek ve gerginleştirerek iskeleti güçlendirir. Vücut asimetrilikleri, zayıf vücut mekanizmalarından dolayı gelişir. Duruş bozukluğu olan vücutlarda bazı kaslar gereğinden fazla; bazıları ise gereğinden az çalışır (Koşucularda genelde olan bir özellik). Bu dengesizlik de sırt – bel ağrılarından eklem iltihaplanmalarına, arteriyo ayak problemleri gibi pek çok rahatsızlığa neden olabilir” ifadelerini kullandı.

– Kasları aynı oranda geliştirir.

– Omurgayı uzatır ve hizaya getirir.

– Diyaframı genişletir.

– Dengeyi, esnemeyi ve gerginliği artırır.

– Kalçalardaki ve omuzlardaki hareket açıklığını artırır.

– Nefes alışverişine odaklanarak konsantrasyonu artırır.

– Daha düzgün bir koşuş sağlar.

Kaşıkçı sözlerini şöyle tamamladı: “Pilates, vücudumuzun hem zihinsel hem bedensel olarak dengede kalmasını sağlayarak, bizi ayakta tutan omurgamızın doğru pozisyonda duruş alışkanlığı kazanmasına ve tüm vücudu esneterek omurların gerginliğinin azalmasına ve kuvvetlenmesine; böylelikle de ağrılarımızdan kurtulmaya yardımcı olur.”

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın