Nereden çıktı bu hamburger?

Hamburger, iki dilim dairesel sandviç ekmeğinin arasına yerleştirilen kimi köfteyle yapılan bazı sandviç türü. Genelde ketçap, mayonez, afacan, karamelize veya olağan soğan, domates, hardal ve bunlar falan çeşit çeşit malzemelerin ayrıca ilavesiyle hizmet ediliyor. Yapımında kullanılan köfte genel olarak kırmızı et olsa keza, tavuk etinden (chicken burger) yapılanları de yaygın olarak tüketiliyor. Yağ oranı astronomik olan hamburger, bununla birlikte ayaküstü tüketilen yiyeceklerin hem kalınlık önemlisi. Evrimsel Orta Asya’ya pek uzanan hamburger tutkusu ülkemizi hem de kasıp kavuruyor. İşte hamburgerin önemli.

Orta Asya’dan Hamburg’a

Hamburgerin tarihsel Ara Asya’ya, Tatar için tanıdık Türk toplumlarına öyle uzanıyor. DIYE zamanlar savaşçı Tatar atlıları eti pişmemiş iken yiyordu. Zamanla, bu eti eğerlerinin aşağıda koyup abartılı seferlere çıktıklarında, atın hareketleri sonucu etin az de olsa piştiğini ve bir kat daha dökümlü çiğnenebilir ülkü geldiğini keşfettiler. Asya steplerindeki bu uzun boylu seferlerde, eti eğerin altından çıkarttıklarında ona tuz, biber ve soğan ayrıca bütünleyici etmeye başladılar ve nihayet günümüzde bilinen ‘Tatar Bifteği’ ortaya çıkış gücü. 19. yüzyılın ortalarında, Almanya’nın Hamburg şehrinden bir krupiye, ticaret amacı -li gittiği Ara Asya’hem Tatar Bifteği’ni görüp Almanya’ya getirdi ve onu Hamburg Bifteği gibi sunmaya başladı. Bir Kat Daha sonraları biraz aşçı bu eti kızartarak servise sundu ve ona ‘Hamburg’a ait’ anlamına gelen ‘hamburger’ adını verdi.

Hamburger Almanya’nın dışına iki aksine yolla çıktı. Bunlardan ilki, yaklaşık fizikçi ve aynı zamanda de kimi yemek gelişme uzmanı olan Dr. J.H. Salisbury’nin hamburgeri İngiltere’ye götürmesiyle oldu. Salisbury sağlıklı bazı olay müracaat etmek dolayı günde üç kere, önceden dostça sulu -li yıkanmış biftek yenmesi gerektiğine inanıyordu. Bu şekilde hazırlanan hamburgere İngiltere’hem ‘Salisbury Bifteği’ adı verildi. Hamburger’in ikincil ‘göç’ rotası fakat, 19. yüzyılın sonlarında Alman göçmenleriyle beraber Amerika’ya gidişi oldu. Hamburger etinden yapılan köftelerin ismi Amerika’hem hamburger gibi yerleşti. Yani tarihin biraz safhasında hamburgerin halinde domuz eti olmadı.

Amerikalıların hamburger aşkı

İnsanların hızlı yiyecekler alışkanlıkları ülkemizde keza sona erme yıllarda arttı ve ayaküstü yiyecek tarzındaki yerler sıkça tercih edilmeye başlandı, bu hem dünyanın sayılı acele gıda firmalarının Türkiye pazarına girmesine neden oldu. bununla birlikte hem de hamburger köftesi üretiminde acele amma artım yaşandı. Hep bu sebepler hamburgere olan bağlılığımızı daha keza arttırdı, fakat doğuştan ama yenge Amerikalılarla seviyeli değiliz! Onlar hamburgere o kadar bağlılar fakat kıtı kıtına bütün restoranda hamburger bulgu şansınız geçerli.

Başkalaşım yandan Amerikalılar, yenge hamburgerin kendilerine ait olduğunu iddia etmeye uygulama ediyor. ABD Lig Kütüphanesi’ne amacıyla Connecticut, New Haven’deki Louis Lunch adlı lokanta, 1895’te Amerika’nın açış hamburgerini yaptı. Buna olduğu halde, önde gelen hamburger tarihçileri, hamburgerin kökeninin Teksas, Athens’lı restoran sahibi Flethcer Davies’in 1904’te gerçekleşen St. Louis Dünya Fuarı’nda açtığı ‘İhtiyar Dave’in Hamburger Büfesi’ olduğunu öne sürüyorlar. Bile iddiaları bu tür inandırıcı oldu ancak Teksas resmi meclisi Kasım 2006’de Athens’in ‘Hamburgerin asıl vatanı’ olduğunu onaylayan kimi tespit çıkardı. Gördüğünüz olası, Amerika’hem de bu konu sahiden kaba ciddiye alınıyor.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın