Nar kabuğu ve nar faydaları nelerdir?

Nar nedir?

nar kabuğu
nar kabuğu

Nar kabuğu faydaları saymakla bitiremeyecek kadar çoktur, bu makalemizde bunların en önemlilerinden bazılarını anlatacağız. Narın Latince adı ” Punica Granatum’’ olarak bilinen nar doğa l bir ilaç olarak tanımlanıyor.

İçinde barındırdığı C vitamini, demir, potasyum ve anthocyanin gibi antioksidanlar sayesinde bir çok derde deva oluyor. Nar ve nar suyu içinde bolca bulunan Elajiktanenler sayesinde oldukça güçlü bir antioksidan olarak da tanımlanabilir.

Nar kabuğu faydaları nelerdir?

Nar kabuğunu kurutarak, çayını yaparak tüketmek en iyi kullanım şeklidir. Bu çay içine şeker kullanmak isteyenler şeker yerine doğal bal kullanırlarsa daha çok faydasını göreceklerdir.

  • Nar her türlü enfeksiyona karşı vücut direncini arttırır, bağışık sistemin güçlü tutar. Güçlü antioksidan özellik ile nar çayı diğer doğal çaylara karşın oldukça etkili ve tercih edilebilir.
  • Aterosklero yoğunluğunun düşmesinde oldukça etkili olduğu hayvanlar üzerinde yapılan bir test ile kanıtlanmıştır.
  • Nar kabuğu çayı ve nar suyu  koroner kalp hastalıklarında oldukça etkili olmuştur. Yapılan klinik testler sonucu nar suyunun stresi azalttığı ve kalp rahatsızlıklarını engellemede etkili olduğu kanıtlanmıştır
  • Damar tıkanıklıklarında oldukça etkili olduğu İsrail’de yapılan bir araştırma sonucu kanıtlanmıştır. Fareler üzerinden yapılan bu testte %44 oranında damar tıkanıklığı oranı düşmüştür.
  • Nar kabuğu çayı anti-kanser özelliği ile en önemli etkisi olarak bilinmekte. Kanser engelleme konusunda oldukça etkili olduğu gibi, kanser teşhislerinde doktor aksi bir söylem yok ise kullanılması oldukça etkili olabiliyor.
  • Nar kabuğunun çayı aynı zamanda soğuk kış aylarında hem hastalıktan korunma hemde girip gibi hastalıkların tedavisinde oldukça faydalı olarak bilinmekte. Girip gibi hastalıkların vücuttan atılmasında ve gerilemesinde oldukça etki edeceğini biliyoruz.
  • Ayrıca nar suyunun sprem sayısını arttırdığı yapılan bir araştırma ile kanıtlanmıştır. Bu araştırma fareler üzerinde yapılmış ve sprem sayısının arttığı, aynı zamanda anormal sprem oranında ise büyük bir düşme olduğu kanıtlanmıştır.
  • İngiltere’de kayda geçer bir araştırmada günde 1 bardak nar suyu içenlerin ereksiyon sorunun neredeyse yok olduğu kanıtlanmıştır.
  • Wisconsin Üniversitesinde hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre cilt ve prostat kanserinde nar suyunun engelleyici ve tedavi edici etkisi kanıtlanmıştır.

 2017 Kış trenleri adlı makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın