Kese kağıdı ile kışlık hazırlık

Merhaba, kış aylarında yemek için yazın çoğu sebze ve meyve kurutulur. Hem mevsimi olduğu için doğal olur hem de bu mevsimlerde daha ekonomik olur. Kışın kullanmak için nane, dere otu ve maydanoz gibi güneş altında çabucak kuruyan malzemeleri kurutmak açık bir ortamda olduğunda hem zahmetli hemde sağlıklı olmaya biliyor.

nane-kurutmaÇünkü kuruma esnasında toz ve benzeri dış etkenler bu malzemelerin kirlenmesine neden olabiliyor. Hem zahmetten hemde daha sağlıklı olması için size çok maliyetsiz ve uygulaması oldukça basit bir yöntemden söz edeceğiz. Bu yöntem sayesinde malzemeler kururken hem kapalı ortamda temiz olacak hemde kaldır, ser zahmetinden kurtaracak sizi.

Kese kağıdı ile kışlık hazırlık

Çok basit bir yöntem olan kese kağıdı ile kışlık hazırlıkta size naneyi ele alarak anlatacağız. Nane kurutmak için öncelikle kalın dallarını temizlemek ile başlıyoruz daha sonra kalın yaprakları kese kağıdına dolduruyoruz. Kese kağıdının ağzını katlayarak çamaşır asar gibi ipe bağlıyoruz. Yaklaşık 2 ile 3 gün içinde kuru kışlık nane hazır. Daha sonra kese kağıdını açıp elimizle naneyi ufaltarak kışlık kullanıma hazır hale getiriyoruz. Sizde bu yöntemi kullanarak bir çok kışlık yiyeceğinizi temiz ve zahmetsizce kurutabilirsiniz.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

2 thoughts on “Kese kağıdı ile kışlık hazırlık

Bir cevap yazın