Kepeğin sebebi ve çözümü nedir?

 Kepek günümüzde bir çok için büyük bir sorun olabiliyor. Kepekli saçlar hem görünüş açısından hemde saç sağlığı açısından oldukça rahatsız edici. Kepek kötü görünüşü ile bir çok insanın utanmasına sebebi oluyor. Kepek yüzünden sanki uzun süre duş almamış ya da kirli saçlarla dışarı çıkmışsınız gibi görünür.

Kepek nedir?

Ölü derinin saçlar arasında pul pul görülmesine kepek denir.  Kepek bulaşıcı değildir ve genelde çok önemsenecek bir sağlık sorunu olarak görülmemektedir. Dış görünüş açısından kötü olduğu için kepekli saçlar ile insanlar arasında gezmek hoş görülmemekte. Bu yüzden kepek sizi rahatsız edici olabiliyor.

Kepek her zaman temizlik sorunları yüzünden görülmemekte. Bir çok farklı sebebi bulunuyor kepeğin. Kepek ölü derinin yenilenmesi işleminin hızlı gelişmesi sonucu ortaya çıkar. Kepek genelde kılın bol olduğu yerde dolayısıyla saç arasında görünür. Kepek ölü deri yaması olarak da adlandırılabilir.  Deri yenilemesi her insanda olur doğru süreler içinde olan deri yenilenmesinde derinin değiştiğini fark bile edemezsiniz.

 Kepekten geçirme yöntemleri; Bilindik en etkili yöntem eczanelerde satılan kepek şampuanları bu şampuanlar arasında size uygun olanı kullanarak seçmeniz ya da doktor görüşü ile kullanmanız gerekir.

Kepekten kurtulmak için doğal çözümler

Şampuana 2 çay kaşığı limon suyu ya da elma sirkesi katarak doğal bir kepek şampuanı elde edebilirsiniz.
Elma sirkesini su ile inceltip duştan önce kafanıza uygulayıp biraz bekletmeniz kepeğe karşı etkili olacaktır. Yıkamadan önce mutlaka en az 5 dakika bekletmeniz gerekli.
Zeytin yağı ile saç köklerinize masaj yaparak 5 dakika bekletip kafanızı yıkamak kepeği engelleyecektir.
Bol su ve C vitamini içeren meyve, sebze takviyesi yapın.

Mutlaka her zaman doğal çözümler daha sağlıklı olmakta. Ama kepek sorununuzda ilerleme oluşursa lütfen bir doktora başvurun. Bu bir reçete değildir.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın