Kardeş çocuğu nasıl etkiler ?

İlk çocuklar kardeşlere doğum öncesi doğum sonrasındaki bir kaç yıl sıcak bakmaz. Çünkü ona verilen ilginin azalacağını ya da yok olacağını düşünür. Bu durum genelde anne ve babanın tavırlarına bağlı olarak kısa sürede ortadan kalkabilir ya da çok uzun süre devam edebilir. Anne ve baba yeni çocuk haberini aldığı andan itibaren çocuğunu buna hazırlamalı.

Çocuğa kardeş haberi nasıl verilmeli ?

Eğer çocuğunuz kardeş kavramına hakim olacak yaşta değil ise ona çocuk haberini veriş şekliniz çocuğunuzun kardeşine davranış şekliyle doğru orantıda olur. Çocuk haberi aldığınız andan itibaren çocuğunuza olan ilginizi biraz daha artırmanız gerekli. Çocuğunuza doğmayan kardeşini sevdirmek için başka bir çocukla oyun oynarken ” kardeşin doğduğunda onunla evde hep oynaya bilirsin ” gibi ibareler kullanarak çocuğun daha doğmamış kardeşini arkadaş olarak görmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuk doğduktan sonra çocuğunuza olan ilginizi sabit tutmaya çalışın. Örnek vermek gerekirse çocuk bir şey istediğinde ” dur kardeşin ağlıyor ” demek yerine ” gel kardeşine bakalım beraber sonra senin istediğini yaparız ” demeniz çocuğunuzun kardeşine karşı kıskançlık beslemesinin önüne geçecektir. Yeni çocuk için devamlı yeni elbiseler alınacak ve devamlı gelenlerin ilgisi yeni çocuğun üstünde olacak buda çocuğunuzu kötü etkileyecek siz bunun önüne geçmek için çocuğunuzun kardeşiyle zaman geçirmesine onunda kardeşini sevmesine izin verin. Böylece çocuğunuz kardeşini kıskanmak yerine onu sahiplenecektir. Ön önemli olgu odağı ilgi olmalı bunu unutmayın.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın