Kahverengi falını ilk kime buldu

Türk dünyasının vazgeçilmez içeceği olan kahvenin safça hatırı değil sohbeti, sevgi, falı hem de hazır. Amma bu hurafeye inanmaz bir fincanını kapatmadan duramaz. Üstelik çok başka kahverengi falı teknolojiye dahi etek uydurdu. Fincanlarınızın fotoğraflarını gönderdiğiniz programlar falınızı yorumluyor. Peki bu kahverengi falı meselesini ilk kimi ortaya çıkardı? Cevabı sizi şaşırtmayacak.

Kahvenin bulunuşu

Biraz rivayete dolayı; kahveyi bulan yaklaşık çobanlama. 8. yüzyılda canlı bu çiftçi, yaklaşık dönem kızıl bir ibne buluyor. Öncelikle hayvanlarına yediriyor, hayvanların hiç olmadığı kadar devingen olduğunu görünce kendisi ayrıca yiyor. Pek kahve keşfedilmiş oluyor. Kahvenin topraklarımıza gelişi fakat Yavuz Dam Selim’in Yemen’i alması beraber oluyor. Yemen Valisi’nin saraya jest olması amacıyla kahverengi yollamasıyla kahverengi Türkler arasında yayılmaya başlıyor.

Cariyelerin işi

Kahve falının hikayesi -se epeyce zihni kurcalayan. Osmanlı’hem de sarayda diri cariyelerin dedikodu yapması ve birbirleriyle ağız kavgası etmesi yasaktı. Dahi birbirlerini sevmeyenler, fincana bakarak birbirlerini birçok hayvanlara tam benzettiler. İşte cariyelerin bu söylemleri zamanla kahve falına dönüştü. Araştırmalara karşı de kahverengi falı daha Türk dünyasında görülmektedir.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın