Kahvaltı yapmak neden önemli ?

Çoğu kişinin daha fazla uyumak ya da hazırlığına daha önem verdiği için yapmadığı kahvaltı aslında sizin için en önemli öğün. Kahvaltı yaparak günü başlayan insanlar yapılan araştırmaların genelinde hem kilosunu daha rahat sabit tutabiliyor hemde iş yerinde daha verimli ve dikkatli oluyor. Kahvaltı yapan insanlar kilosunu hem sabit tutmakta hemde kilo vermekte kahvaltı yapmayan insanlara göre daha başarılı. Kahvaltı yapmanız gün içindeki yoğun tempoya daha rahat ayak uydurmanız konusunda da size yardımcı oluyor. İşte kahvaltı yapmamıza engel olan bir kaç neden.

İnsanlar neden kahvaltı yapmaktan kaçar ?

İnsanlar bir çok neden yüzünden kahvaltı yapmaktan kaçınır. Bunlardan bir kaçı daha fazla uyumak, gece fazla yemek ve hazırlığın uzun sürmesi kahvaltıyı atlamanın ya da geçiştirmenin başlıca sebeplerinden.

Gece fazla yemek ;

Yatmadan önce ağır ve fazla yemek sabah kahvaltısını geçiştirmenin ya da atlamanın başlıca sebeplerinden. Yatmadan önce yemek hem rahatsız edici hemde kilo almamızın en büyük nedenlerinden. Yatmadan önce fazla yemek sabaha kadar uyku durumunda sindirim sisteminin yavaşlaması yüzünden hem sabah kahvaltıyı atlamamıza hemde kilo almamıza neden oluyor. Gece yatmadan önce yemekten kaçınmak gerekli. Bir çok uzmanın gece yatmadan önce yemeğin ne kadar zararlı olduğunu söylediğini hatırlatmak isteriz.

Sabahları işe yetişme ve hazırlanma telaşında bazen saniyeler bile çok büyük önem gösteriyor. Biraz daha fazla uyumak için kılı kılına hazırlanacağımız bir saatte kalkarız. Buda kahvaltıyı atlamanın büyük sebeplerinden biri. Dolayısıyla hazırlık falan derken kahvaltı etmeden evden çıkılır ve en yakın pastane ya da fırında soluğu alıp karbonhidrat ve yağ açısından çok zengin ama protein açısından çok fakir besinler alınır. Bu besinler içindeki karbonhidrat ve yağ yüzünden hem kilo dengenizi bozar hemde gün içinde ihtiyaç duyulan aktifliğe hiç yardımcı olmayacaktır. Bunun yerine aceleniz varsa meyveli yoğur ya da yulaflı yoğurt yemeniz hem pratik hemde besleyici olacaktır. Gün içinde aktifliğe ve zindeliği sağlamak için mutlaka kahvaltı etmeniz gerekli. 

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

1 thought on “Kahvaltı yapmak neden önemli ?

Bir cevap yazın