Hamilelikte Sigara Kullanmanın Zararları

Hamilelik öncesinde sigara kullanan kadınların bir çoğu bu alışanlığından vazgeçemez. Hamilelikte sigara kullanmak ise çok kötü sonuçlara yol açabilir.

hamilelikte sigara
hamilelikte sigara

Çoğu anne adayı hamilelik döneminde sigarayı azaltarak etkilerinden kurtulabileceği kanısındadır. Bu bilgi başlı başına bir yanlıştır, hamilelik döneminde sigaranın vereceği zararları engellemez. Hamilelik süresi boyunca sigarayı azaltarak kullanmak değil, içilen ortam bulunmak bile çok büyük risk unsurudur.

Gebelik dönemi içerisinde sigara için annelerin bebeğini kaybettiği durumlar bir çok kez kayıt altına alınmıştır. Ulusal çapta yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, gebelik durumunu öğrenmesine karşın anne adaylarının %50 si sigara kullanımına devam ediyor. Sigara sadece anneyi değil karnındaki bebeğe ve organlarına büyük oranda zarar veriyor.

Hamilelikte Sigara Kullanımı

Gebelik döneminde kullanılan sigara hiç istemediğiniz sonuçlara yol açabilir. Bu sonuçlardan bir kaçını aşağıda sizin için derledik mutlaka okuyun ve en kısa sürede sigaradan uzaklaşın.

  • Sigara anne adayının erken doğum yapmasına neden olarak, bebeğin yaşama şansını azaltıyor. Normal bir doğum için bebeğin 38 haftayı tamamlaması gerekiyor.
  • Kesenin erken açılmasına sebep oluyor. Anne adayının doğumda açılması gereken su kesesi sigara etkileri yüzünden erken açılıyor, buda bebeğin gelişimi tamamlanmadan doğum kanalına girmesine yol açıyor.
  • Gebelik döneminde sigara içen anne adaylarında bebek ölümü görülme oranı daha yüksektir. Sigara içinde bulunan yüzlerce zehirli madde buna yol açmaktadır.
  • Plasentanın doğum esnasında ayrılması gerekirken sigara nedeni ile erken ayrılabilir. Buda anne adayında kanamayı arttırır, hem anne adayını hemde bebeği tehlikeye atar.
  • Sigaranın içerisinde bulunan nikotin damarların küçülmesine neden olur. Buda olası hipertansiyon ataklarına yol açarak bebek ve anne adayının sağlığını tehlikeye atar.
  • Doğum sonrası süt azlığına yol açar.
  • Bebeğin engelli şekilde doğmasına alt yapı oluşturur.

Hamilelikte sigara bırakmak için mutlaka bir uzmanla görüşün. Bebeğiniz ile uzun yıllar sağlıklı şekilde yaşamak için mutlaka sigaradan uzak durun. Bir çok bebek sigara yüzünden doğmadan ölüyor ve bir çok bebek ise engelli şekilde yaşamak zorunda kalıyor. Bu riskleri azalmak sadece sigaradan uzak durmaktan geçiyor. Bu bilgiler reçete değildir olumsuz bir sonuçta mutlaka bir uzman görüşüne başvurun.

Bir önceki yazımız olan ”Hıçkırık Nasıl Geçer?” göz atmak ister misiniz?

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

4 thoughts on “Hamilelikte Sigara Kullanmanın Zararları

Bir cevap yazın