Hamilelikte kasık ağrısı neden olur ?

Kasık ağrıları hem sizin için hemde bebeğiniz için mesele olabilir. Rahim genişleyip karın boşluğunda ki bağlara baskı yaparak aşırı kasık ağrısı olarak hissedilir. Rahmin kasılması ve bebeğin ani dönüşü, sancı hissini uyandırsada gerçekte kasık ve bel ağrısı olarak görülür.

 

Ağrılar bir anda girebilir ve bir anda durabilir. Bu vaziyet anne adaylarını korkutsa da kaygı edilebilecek bir vaziyetyoktur. Kasık ağrıları gece daha çok olabilir. Bu nedenle geceleri bacaklarınızı karnınıza doğru çekerek yatın. Kanama ve gereğinden çok ağrı var ise kesinlikle bir hekime gidilmesi gereklidir.

Hamileliğin başlarında ve nihai aylarda, doğum yaklaşırken değişik sebeplerle anne adayında bazı zamanlar karın ve kasık ağrıları görülebilir. Hamilelerde görülen bu ağrıların kimileri önemsizken, kimileripreeklampsi gibi ciddi rahatsızlıkların sendromu olabilir.Ağrılara kapı aralayan kimi sebepler ehemmiyetsiz ve rehabilitasyon gerektirmeyen cinsten olabileceği gibi kimileri ehemmiyetlidir ve rehabilitasyonun yanı sıra hastaneye yatış dahi gerektirebilir. Çoğu kadında hamileliğin ilk günlerinde, tanenin gecikmesi eşliğinde karın ve kasık yerlerinde hafif rahatsızlık hissi oluşması normal bir haldir.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın