Hamilelik kilolarınızdan kurtulun

Hamilelik döneminde kilo almak gayet normaldir. Ama bu kilolardan doğal ve sağlıklı yollarla kurtulmak için neler yapmak gerek ? Herkesin çok merak ettiği bu sorunun cevabı yazımızda.

İşte size hamilelik kilolarınızı doğal yollarla çabucak vermenize yardımcı olacak bazı ipuçları:

Hareket Edin!

Yeni anne olmuş pek çok kadın uykusuzluk ve zamansızlık nedeniyle egzersiz yapma konusunu aklından bile geçirmez. Bu durum oldukça normal ve araştırmalara göre bir kadının vücudunun egzersizlere başlayacak seviyeye gelmesi doğumdan sonraki 6 haftadan sonra mümkündür.
Bu yüzden egzersiz yerine işe kısa mesafeli yürüyüşlerle başlamakta ve eğer kanamaya neden olmuyorsa veya mevcut kanamayı artırmıyorsa bu mesafeyi yavaş yavaş artırmakta fayda var. Altıncı haftadan sonra doktorunuza danıştıktan sonra birlikte haftada 3 veya 5 kes 20-30 dakikalık hafif kardiyo egzersizlerine başlayabilirsiniz.

Aslında çok ağır egzersizlere ihtiyacınız yok; bebek arabasını yarım saat sürmek veya merdivenlerden aşağı-yukarı 15 dakika inip çıkmak bile 150 kalori yakmanızı sağlar.

hamilelik-kilolarindan-kurtulma-2

Emzirin!

Emzirdiğiniz de günlük fazladan 500 kaloriye ihtiyacınız olur ki emzirmek günlük 600 ile 800 kalori kadar yakmanıza neden olur. Hiçbir şey yapmadan sadece bebeğinizi emzirerek kilo verebilirsiniz. Hatta emzirme döneminde doğum kilolarına ek olarak sadece emzirerek kilo vermeyi başaran kadınlar da vardır. Ancak şunu aklınızdan çıkarmayın ki emzirmeyi bıraktığınızda veya bebeğiniz katı gıdalar da tüketmeye başladığında kalori ihtiyacınız aniden azalacaktır. Bu durumun aniden kilo almanıza neden olmaması için beslenme şeklinizi dengelemeyi ve egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.

 

hamilelik-kilolarindan-kurtulma-3

Ağırlık Kaldırın, Güçlenin

Ağrılık çalışmak metabolizmanızı hızlandırmak konusunda yardımcı olacaktır. Ancak başlangıçta dambıllara para vermek veya spor salonuna yazılmak yerine bebeğinizle birlikte lunge hareketi (komando dansı hareketi) yapabilirsiniz. Bebeğinizi göğsünüzde tutup lunge hareketi yapabilirsiniz. Ya da sırt üstü uzandıktan sonra bebeğinizi göğüs hizasında yukarı-aşağı kaldırıp indirerek kollarınızı çalıştırabilirsiniz.
hamilelik-kilolarindan-kurtulma-4

Kalori ve Kilo Takibi Yapın!

Boşuna kalori almanızı sağlayacak cips veya gazlı içecekler gibi sağlıksız gıdalardan uzak durun. Ayrıca, hızlı kilo verdirdiğini iddia eden ve tek bir besine dayanan (proteini veya karbonhidratı tamamen yasaklayan) diyet türlerinden uzak durun. Bunun yerine zengin besinler içeren tam tahıllı, taze sebze-meyve içerikli, yağsız proteinli ve az yağ içeren bir beslenme alışkanlığı edinin. Uzmanlar doğumdan hemen sonra diyet yapmanın zararlı olduğunu söylüyor. Bu nedenle öncelikle sağlığınızı düşünmeniz gerekiyor çünkü doğumdan sonra vücudunuza kendisini toparlaması için zaman tanımanız gerekir.

Gün içerisinde az miktarda ve sık sık yemek yiyin. Bu sizin kan şekeriniz deki dalgalanmaları azaltarak fazla yemenizi engeller. Eğer aldığınız kaloriler gün içerisinde dağılıyorsa, bunların metabolizmada yakılması daha kolay olur ve daha az kalori yağ olarak depolanır.

Tükettiğiniz meyve suyu miktarına dikkat edin. Bir yetişkinin ihtiyaç duyduğu C vitamin miktarı bir bardak portakal suyundaki kadardır. Fazladan tükettiğiniz her meyve suyu size kilo olarak dönecektir.
hamilelik-kilolarindan-kurtulma-5

Uykusuz Kalmayın!

Yeteri miktarda uyumak kilo vermenizde yardımcı olur çünkü tam olarak dinlendiğinizde enerjik olmak için kilo aldırıcı şeker oranı ve kalorisi yüksek besinlere ihtiyaç duymazsınız. Yeni doğan bebeğin sizi uykusuz bırakması nedeniyle metabolizmanızın düzeni bozulabilir ve bu sizin kilo almanıza neden olabilir. Bu yüzden bebeğiniz her uyuduğunda bu fırsattan yararlanıp ev işlerini bir kenara bırakıp siz de biraz kestirmelisiniz. Bu sayede çok uzun süreli uykusuzluklar yaşamaz, enerji seviyenizi yüksek tutabilirsiniz.

Özellikle ilk haftalarda kilo vermek için egzersiz yapmak yerine uykunuzu düzenli almaya odaklanmalısınız. Uykusuz bir şekilde kilo vermeye odaklanmak hiçbir şekilde işe yaramayacaktır.
hamilelik-kilolarindan-kurtulma-6

Sağlıklı Atıştırmalıklar Yiyin!

Çok fazla şekerli gıda tüketmek kan şekeri seviyenizde ciddi dalgalanmalara sebep olur. Kan şekeriniz düştüğünde, sağlıksız besinler tüketmeye meyilli oluruz. Bu yüzden elinizin altında besleyici gıdalar bulundurmayı alışkanlık edinin. Yarım yağlı süt veya yoğurdu tüketmeyi alışkanlık edinin. Araştırmalar gösteriyor ki süt ürünlerindeki kalsiyum kilo almamıza neden olan belirli hormonları baskılayarak kilo vermeye yardımcı oluyor.
Ayrıca, incir, kuru üzüm veya tam buğdaylı krakerler gibi yüksek lifli gıdaları tüketin. Bunlar sizi tok tutmanın yanı sıra sindirime de yardımcı olurlar.
arkadaş anne

Diğer Yeni Annelerle İletişime Geçin!

Diğer annelerle egzersiz için bir araya gelmek yardımcı olacaktır. Tek başınıza yeterli enerjiniz olmadığı hissine kapılabilirsiniz ancak düzenli egzersiz yapan bir gruba katılmak sizi motive eder. Gruptaki diğer insanlar sizi bırakmama konusunda ikna eder ve egzersiz yapmanın yanı sıra sizi anlayan birileriyle konuşmak sizi iyi hissettirir.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın