Güneşin çocuk üstündeki etkileri nelerdir ?

Bol güneşli yaz günlerinde çocuğunuzu güneşten korumanız gerekli. Tatilde ve dışarıda güneş çocuğunuza zarar verebilir. Güneş özellikle ilk 5 yaş için çok zararlı olabiliyor çoğu uzman görüşüne göre güneş 5 yaş altı çocuklarda cilt kanserinin en büyük etkeni oluyor. 5 Yaş altı çocukların güneş altında aşırı zaman zaman geçirmelerinden dolayı oluşan güneş yanıkları cilt kanserinin en büyük etkeni olabiliyor.

Çocuklarınızı erken yaşlarda aşırı güneş altına çıkarmaktan kaçınmanız gerekiyor. Özellikle 10:00 – 16:00 saatleri arasında çocuğunuzu güneş altına çıkarmamanız çok önemli. Şuana kadar cilt kanseri konulmuş tanıların çocuğunun sebebi erken yaşlarda aşırı güneşe maruz kalmak.

Çocuğumuzu güneşten korumanın yolları olarak en bilindik yöntemler teri çeken ayakkabı ve giysiler kullanmak. Mutlaka iç çamaşırı giymek ve bu iç çamaşırlarını sık sık değiştirmek. Bol su tüketmek ve deniz ya da havuz sonrası ıslak kıyafetlerle çok fazla zaman geçirmemek gerekli. Teninizi ortak kullanım alanlarına örneğin sandalye ve şezlong gibi herkesin kullandığı malzemelere direk temas yerine havlu vb. kullanmak daha doğru olacaktır. Çocuğunuzu güneşten korumanız ilerde oluşabilecek bir çok hastalığın önüne geçebilir.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın