Günde 5 milyon para boşa harcama ediyoruz

PRNet, Türkiye’de yapılan yemek israfına müstakbel araştırmaları ve basın başlıklarını inceledi. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ve basın yansımalarından derlenilen bilgilere dolayı, Türkiye’de yaklaşık sene -de 1 milyar 700 milyon ekmek çöpe atılırken, 214 milyar liralık yem israfı yapıldığı belirlendi. Ajanda kadar bakıldığında ise, 4 milyon 900 bin ekmeğin çöpe atıldığı tespit edildi.

Günde 5 milyon ekmek israf ediyoruz

Hep faaliyet dahil otellerde fire 5 kat daha artı

Ajans Press’in gerçekleştirdiği basın analizinde -se boşa harcama başlığı aşağıda medyaya 100 binden fazla haberin yansıdığı karar edildi. Medyaya istemsiz duyuru başlıklarında, yetenekli kurumlar tarafından yapılan kampanyalar bir uçtan bir uca günde 1 milyon 50 bin alışkanlık geçim, yılda eğer 384 milyon adet geçim çöpe atılmaktan kurtarıldığı bilgisi öne çıkarken, sadece geçim israfı azaltığında tam yılda 2 milyar 800 milyon lira idare sağlandığı belirlendi.

günde 5 milyon ekmek israf ediyoruz

Dünyada 2 milyar insanı doyurabilecek yem çöpe gidiyor

Buna bütünleyici gibi dünyada fire edilen 1 milyon 300 bin tondan artı yiyeceğin, 2 milyara aşina insanı doyurabildiği bilgisine ulaşıldı. Yapılan yemek israfında, bütün davranış dahil otellerin, lokantalara nispeten 5 deste daha pozitif fire yaptığı ortaya üretim.

Basın yansımaları ve bilirkişi yorumlarına karşı, gıda israfı Türkiye’de ve Dünya’da çözülmesi vadesi dolmuş sorunların başında gelirken, besin israfını sıfıra kısaltmak için okullarda yoksa toprak genelinde kampanyalar yapılması, halk spotları oluşturulması gerektiği vurgulandı. Buna tamamlayıcı kadar tüm davranış kapsayan otellerde yapılan yiyecekler israfına acemi kimi ayarlama getirilmesi belirtildi.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın