Gripten kurtulmanın doğal yolları

Grip nedir?

Belirtileri genelde kırgınlık, kas ağrısı, öksürük ve ateş olan kolayca bulaşa bilen bir hastalıktır. Grip özellikle çocuk ve yaşlılarda daha ağır geçmekte, tedavisinde geç kalınırsa çok kötü sonuçlara yol açmaktadır. Grip genelde soğuk algınlığı ile karıştırılan bir hastalıktır.

Soğuk algınlığı nedir? 

Soğuk algınlığı genelde yatak istirahati gerektirmeyen belirtileri ise burun akıntısı ve hapşırık olan hafif eklem ağrısına yol açan bir hastalıktır. Kesinlikle girip ile karıştırılmaması gereklidir.

Grip nasıl bulaşır? 

Gribe kolayca bulaşan bir virüs olan Influenza sebep olur. Influenza virüsü hava yolu ile, hapşırık, hasta ile direk temas ve hasta kişinin ağız burun akıntıları ile direk bulaşır.

Gripten korunma yöntemleri

grip_nedir* Gripten korunmak için en büyük etken bağışıklık sisteminizin hazır olması. Bunun için mutlaka bol bol C vitamini içerek örneğin portakal, mandalina ve nar gibi meyveleri tüketmeniz.
* Hasta olan kişiler ile temas ederken dikkat etmelisiniz. Hasta kişinin kullandığı peçeteyi ile çıplak elle almak grip (Influenza virüsünün) size geçmesi için yeterlidir.
* Hastanın bulunduğu ortamı mutlaka sık sık havalandırın. Öksürürken ağzını kapatmasına özen göstermekte oldukça önemlidir.
* Hava şartlarına uygun giyinmeniz oldukça önemlidir. Ayrıca gün içinde bol bol su tüketmeniz hastalıktan korunmanıza yardımcı olacaktır.
Gripten doğal yollarla kurtulma yöntemleri

Kişisel temizliğe önem vermelisiniz ellerinizi hem sizin hemde çevreniz için mutlaka sık sık yıkayın. Yıkma işlemi yerine ellerinizi alkol vb. maddelerle silmekte yararlı olacaktır. Bulunduğunuz ortamı mutlaka sık sık havalandırın.

Bol bol su tüketmeniz çok önemli vücuttaki virüslerin atılmasına oldukça yararlı olacaktır. Sauna ya da diğer yollarla terlemekte vücutta bulunan virüslerin atılmasına yardımcı olacaktır. Eğer terlediğinizde üstünüzde giysi varsa mutlaka değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Bağışık sisteminizi yavaşlatacak ya da güçsüzleştirecek her şeyden uzak durun. Örneğin sigara bağışıklık sisteminizi olumsuz etki ederek hastalığın vücuttan atılmasını zorlaştırabilir.

Günde mutlaka bir öğünde bir kase yoğurt tüketin. Yoğur içinde bulunan bakteriler sayesinde bağışıklık sisteminiz kuvvetlenecek ve hastalığın atlatılmasında oldukça etkili olacaktır.

Doğal meyve çayları tüketmeniz oldukça önemlidir. Örneğin herkesinde bildiği nane limon gibi. Ama bu çayları tüketirken boğazı tarik etmemesi için ılık tüketmeniz önemlidir. Ayrıca şeker yerine bal kullanmanızı tavsiye ederiz.

NOT: Bu kesinlikle bir reçete değildir. Grip ilerlemiş durumda ise mutlaka doktorunuza baş vurarak yardım almanızı tavsiye ederiz.

 

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

1 thought on “Gripten kurtulmanın doğal yolları

Bir cevap yazın