Gözenek Sıkılaştırıcı 4 Doğal Çare

Alımlı bir dış görünüm oluşturmak, estetik olmaktan geçer. Genişleyen gözenekler ise hoş bir görünümün önüne geçen cilt sorunlarından biri olmaktadır. Gözeneklerin genişlemesiyle birlikte ciltte; siyah nokta, sivilce ve akne gibi sorunlar da baş gösterebilmektedir. Genişlemiş haldeki gözeneklerde tutunan bu tip sorunlar beraberinde gözeneğin tıkanmasını getirir. Tıkalı gözenekler cilde zarar verir.

Gözeneklerin genişlemesi birçok farklı neden kaynaklanabilir. Genetik yapı, cilt bakımı yapmamak ve stres gibi etmenler cilt bakımını etkileyen unsurlardır. Genişlemiş gözeneklerden kimyasal ürünler kullanmadan kurtulmak isteyenler için doğal yöntemlerle gözenek sıkılaştırma yöntemlerini paylaşıyoruz.

Gözenek sıkıştırma
Gözenek sıkıştırma

Gözenek Sıkılaştırıcı 4 Doğal Çare

Yoğurt

Besin olarak tüketildiğinde sağladığı yararlar kadar aynı zamanda cildi güzelleştirmede de yoğurt oldukça etkilidir. İçeriğinde laktik asit bulunan yapısıyla birlikte son derece özel olan yoğurt; gözenekleri sıkılaştırmaktadır.

Yoğurdu, cildinize ince bir katman oluşturacak şekilde yavaşça sürün. Cildinizde 10 dakika kadar beklettikten sonra bol su yardımıyla durulayın.

Yumurta Akı

Doğal olarak kullanılabilecek yöntemler arasında en dikkat çekenlerinden biri yumurta akı olmaktadır. Sıklıkla kullanılan yumurta akını cildinize uygulamanızla birlikte etkisini görebilirsiniz.

Yumurtanın akını yüzünüzün her bölümüne aynı oranda olacak şekilde dağıtın. Yüzünüzde kuruduğunu gördüğünüz anda bol suyla yıkayarak yüzünüzü temizleyin.

Sadece yumurta akı kullanmak yerine, yumurta akı ve yarım limonu iyice karıştırın. Cildinize bu karışımı yavaşça uygulayın. 10-15 dakika kadar cildinize bekletmenizin ardından bol su yardımıyla cildinizden temizleyin. Cildinizi temizledikten sonra yumuşak bir havluyla kurulayın.

Buz

Gözenekleri sıkılaştırmak için en etkili yöntemlerin başında buz geliyor. Buz, kan dolaşımını hızlandıran özelliğe sahiptir. Bir bez veya havlu içerisinde 1-2 adet buz sararak cildinize 30-45 saniye kadar uygulayın. Etkisini düzenli olarak yapmanızda göreceksiniz. Buz yerine, buz gibi soğuk suyu cildinize temas ettirmek de aynı etkiyi gösterecektir.

Şeker Maskesi

Şeker maskesi, ciltteki gözeneklerin sıkılaşmasına doğrudan etki etmektedir.

2 kaşık şeker, 1 kaşık zeytinyağı ve biraz limon suyunu bir kap içerisinde iyice karıştırın. Karışım hazır hale geldikten sonra yüzünüze yavaşça uygulayın. 30 saniye kadar yüzünüzde kaldıktan sonra bu suyla durulayın.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın