Gebelik döneminde nelere dikkat etmek gerek

Çocuğunuzla ilk bağ kurduğunuz ve anneliğin ilk adımı olan gebelik dönemi tabiri caizse biraz sancılı ve zor geçebilir. Gebelik döneminde sizi ve çocuğunuzu etkileyecek bir çok etken vardır. Psikoloji ve beslenme bu etkenleri en önemli olanlarıdır. Psikolojinizin düzgün olması çocuğunuzun da düzgün bir psikolojiye sahip olması demektir. Beslenme ise bebeğin anne karnında ihtiyaç duyduğu vitaminleri alması ve büyümesinin normal seyretmesi için önemlidir.

Gebelikte bel ağrısını ;

Yapılan araştırmaya göre gebelik döneminin en büyük rahatsızlıklarından biri bel ağrısıdır. Bel ağrısı anne adaylarının % 77’sinde mevcuttur. Bel ağrısını azaltmak için ayakta durmaktan ve kendinizi yormaktan uzak durmanız gerekli. Ayakta durduğunuz sürece vücut dengesindeki düzensizlik bel ağrısına neden olacaktır.

Gebelikte kabızlık ;

 

Gebelik döneminin bir diğer büyük sorunu ise kabızlıktır. Kabızlık anne adaylarını oldukça etkilemekte ve sıkça görülmekte. Kabızlığın önüne geçmek için günde en az 2,5 litre su tüketmelisiniz. Yediğiniz yemeklere de dikkat etmek gerekli sulu yemekler seçmeniz kabızlık riskinizi oldukça azaltır.

Gebelikte grip ;

Gebelik döneminde anne adaylarının gribal enfeksiyona yakalanma riskleri normalden çok fazladır. Gribal enfeksiyon ve ya soğuk algınlığı gibi durumlarda zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız önemli. Gribal enfeksiyon ve soğuk algınlığından korunmak için bol bol vitamin almanız çok önemli. Bunun için karışık meyve sularını deneyebilirsiniz. Kendi sıktığınız portakal, mandalina ve nar suyunu karıştırıp içmeniz sizi gribal enfeksiyona karşı büyük bir nebze koruyacaktır.

Gebelikte sigara ;

Gebelik döneminde sigara ve sigara dumanı çocuğunuz için çok zararlı. Sigara kullanan anne adaylarının derhal sigarayı bırakması ve sigara dumanından uzak durması gerekiyor. Sigara çocuğunuzda kalıcı zararlar bırakabilir hatta kaybetmenizin bile sebebi olabilir.

Gebelikte oluşan çatlaklar ;

Gebelik döneminde kilo almanız ile doğru orantılı olarak vücudunuz da çatlaklar oluşabilir. Bu çatlaklar genelde göğüs ve karın bölgelerinin büyümesinden oluşur. Gebelik döneminde oluşan çatlaklar için krem kullanmanızda bir sakınca yoktur. Kremi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz zira henüz bu çatlakları tamamen kapatabilen krem bilinmemekte.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın