Gebelik belirtileri nelerdir?

gebelik
gebelik

Gebelik için hak arasında yayılmış belirtiler vardır. Bu yazımızda sizlere doktor kontrolü öncesi gebelik ile ilgili bazı bilgiler vereceğiz.

Bu dönemde çoğu kadının ortak his ettiği bazı bulgular vardır. Kadınlar genellikle bu bulgulardan yola çıkaran test yada doktor kontrolü yapmaya karar verir. Bu bulgular sonucu yapılan test ve doktor kontrolleri genelde hamilelik ile sonuçlanmaktadır.

 

Gebelik Belirtileri

En çok görünen bulguları aşağıda sizin için sıralayacağız. Daha sonra bu bulguları tek tek ele alarak sizin için açıklayacağız.

  • Amenore (Adet gecikmesi yada gelmemesi)
  • Birden gelen kusma ve bulantı hissi
  • İdrar yaparken yanma ve idrar şikayetleri
  • Yorgunluk ve sürekli uyuma hissi
  • Fetal hareket algılanması
  • Göğüslerde değişiklik (şişme ve sertleşme olabilir)

Adet Gecikmesi (Amenore)

Daha önce adet düzeni olan kadınlarda, birden oluşan adet gecikmesi her zaman hamilelik ile sonuçlanmasa da önemli bulgulardan biridir. Tek başına görülen adet gecikmesi (amenore) başka sebepler yüzünden görülmüş olabilir, bunlar genelde psikolojik etkenler, beslenme, iklim değişikliği ve sosyal şartlar olarak bilinir.

Henüz hiç adet görmemiş puberte çağında ki bir çocukta, menopoz dönemine yeni girmiş bir kadında da hamilelik görülebileceğini unutmayın. Çocuk emziren kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada amenore bilinen adı ile adet gecikmesi %80 oranında görülmüştür.

Yanlış bilinen gebe oldu adet görmez tabusunu yıkıp, hamilelik döneminde adet gören bir çok kadın vardır. Bu duruma halk arasında ”üst adet görme” adı verilmektedir.

Mide Bulantısı

Genelde gebeliği 2.haftası ile 12.haftası arasında görülmekte olan mide bulantısı ve kusma, ilerleyen dönemlerde kesilecektir. Özellikle anne adayının sabah yataktan kalktığı sırada şiddetli bulantılar ve kusma hissi yaşaması muhtemeldir. Bu bulantı ve kusma hissi gün ilerledikçe azalacaktır.

Gebelik sırasında anne adayının değişen metabolizmasının mide bulantısı ve kusmaya yol açtığı tahmin edilmekte. Buna ek olarak gebelik döneminde oluşan aşırı tükürük salgılanması ve ağızda oluşan aşırı sulanmada buna sebep olan büyük etkenlerden.

Özellikle ülkemizde evli kadınlarda görüldüğünde gebelik belirtisi olarak görülen mide bulantısı ve kusma her zaman hamilelikle sonuçlanmaz.

İdrar Şikayetleri (Mesanede Baskı)

Gebeliğin başlarında uterus mesane ye baskı yapar, buda mesanenin küçülmesine yol açar. Bu baskı yüzünden mesanede duyarlılık artışı olur. Buda gebeliğin ilk dönemlerinde sık idrara çıkma isteği oluşturur, bu durum gebeliğin ortalarında hafiflemekte lakin gebeliğin son dönemlerinde tekrar ortaya çıkmaktadır.

Gebeliğin ilk dönemlerinde sık idrara çıkmak oldukça doğal bir durumdur ve korkulacak bir şey yoktur.

Yorgunluk Hissi

Gebeliğin özellikle ilk 20 haftası görülen ve yaptığınız iş ile orantısız olan yorgunluk hissi ileri ki dönemlerde azalacaktır. Gebeliğin en bilindik ve sık rastlanan belirtilerinden biridir.

Memelerde Değişiklik

Adet gecikmesinden sonra görülen memede karıncalanma, duyarlılık artışı ve dolgunluk gebelik belirtilerinden biridir. Bu değişikliğin sebebi meme dokusundaki hormonal dönüşümlerdir.

Bu belirti ilk adet gecikmesi sonra görülebildiği gibi hemen öncesinde de sıkça görülmektedir. Meme ucu renginde değişiklik görülmekle beraber, meme boyutu da değişiklik gösterecektir. Bunlar gebeliğin doğal belirtileridir ve korkulacak bir durum yoktur.

Doktor Kontrolü

Yukarıda saydığımız belirtilerin görülmesi ile beraber, mutlaka bir uzman görüşü almanız gereklidir. Gebelik teşhisi konulan anne adaylarının doğuma kadar düzenli kontrolleri yapılmalıdır.

Yukarıda sizlere verdiğimiz bilgiler doğrultusunda doktor görüşü almanız oldukça önemlidir. Bu bilgiler bir teşhis değildir sadece doktor kontrolü öncesi bir kaç faydalı bilgidir. Bu belirtiler başka bir rahatsızlığında habercisi olabilir.

bir önceki yazımız olan Çocuk Gelişimine göz atmak ister misiniz? Doğru çocuk yetiştirme konusunda oldukça faydalı bilgilerle dolu bir yazı oldu.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

7 thoughts on “Gebelik belirtileri nelerdir?

Bir cevap yazın