Farenjit Tedavisi İçin Kullanılan Bitkiler

Farenjit tedavisi için kullanılan bitkilere geçmeden önce size rahatsızlık hakkında bir kaç kısa bilgi vereceğiz. Genellikle kış aylarında ve daha çok tozlu ortamlarda sıkça zaman geçiren kişilerde görülmektedir.

Farenjit Nedir?

farenjit
farenjit

Boğaz oluşan iltihaplanmalara verilen genel bir isimdir farenijit. Kronik boğaz kızarıklığı olarak da bilinen rahatsızlığın belirtileri aniden gelen boğaz yanması, yutkunmakta zorluk çekme, sık şekilde seyreden öksürük, aşırı ateş, boğazda oluşan uçuk şeklinde kabarcıklar, gri ve beyaz renkte iltihaplar ve ağız kokusu olarak bilinir.

Özellikle 4 ile 7 yaş arası çocuklarda sıkça görülmektedir. Genelde 1 yaş altı bebeklerde nadir şekilde gözükür ve belirtileri hastalığın şekline göre değişiklik gösterir. Farenjite genelde %90 oranla viral (herpes simpleks, rhinovirüs, adenovirüs, parainfluenza gibi) etkenler neden olurken %10 oranla dış etkenlerde etki edebilir. En bilindik dış etkenler tozlu çalışma ortamı, yüksek sesle konuşma ve kimyasal ortamlarda uzun süre vakit geçirme olarak bilinmekte.

Farenjite İyi Gelen Bitkiler

Rahatsızlık süresi boyunca boğazınızı rahatlatmak için bir yemek kaşığı doğal balı ağzınızda eriterek tüketmeniz fayda sağlayacak. Mümkün olduğu sürece soğuk yada çok sıcak içeceklerden kaçının orta ısıda ılık içecekler tüketmeniz çok önemli.

Farenjit Tedavisi Süzme Bal

İyice kaynatılmış bir bardak sıcak suyun içine 2 çay kaşığı süzme bal ekleyip iyice karıştırın. Daha sonra ballı suyun içine 2 çay kaşığı papatya ekleyerek iyice karışmasını ve demlenmesini bekleyin. Karışım tamamen soğuyana kadar bekleyin bu arada papatya demini alacaktır. Hazırladığınız karışım ile günde 2 kere gargara yapmanız gerekli. Bu karışım boğazınızı yumuşatarak rahatlamaya yardımcı olmakla beraber,  farenjit içinde bir tedavi şekli olacak.

Farenjit Tedavisi Kekik ve Sirke

1 Tatlı kaşığı kimyon, 1 tatlı kaşığı kekik ve 1 çay bardağı sirke uygun bir kaba koyulur. Daha sonra karışımın içine 2 su bardağı su eklenerek kısık ateşte iyice kaynatılır. Hazırlan olan karışımın soğuması beklenir ve bu karışımla günde 2 kere gargara yapılır. Gargarayı düzenli şekilde yapmanız farenjit tedavisi için oldukça önemlidir.

NOT: Bu yazımızda yazanlar bir reçete değildir. Uygulayıp/uygulamamak sizin kararınıza kalmıştır

Bir önceki yazımız olan ” Adet Söktürücü Bitkiler ve Çaylar Nelerdir? ” göz atmak ister misiniz ? Adet düzene sokma ve adet dönemini sancısız geçirme hakkında dolu dolu bir makale oldu.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

5 thoughts on “Farenjit Tedavisi İçin Kullanılan Bitkiler

  Ozan

  (18/01/2017 - 03:26)

  Son yıllarda eskisi gibi grip olmuyorum dikkat ediyorum bir şekilde. Eskiden boğazımda iltihap oluyordu ya gerçekten çok kötü bir şey boğazımı yumuşatmak için türlü türlü doğal tedavi deniyordum. Süzme mal çok iyi geliyor.

  İnsanın gerçekten de öksürüğü hafife almaması gerekli.İlerde faranjit gibi sıkıntılı hastalıklara dönebiliyor.

  orhan alem

  (19/01/2017 - 18:10)

  Havalar soğuyunca azan farenjitim var. Deneyeceğim umarım faydası olur

  Mesut

  (19/01/2017 - 18:45)

  Bu sıralar tam ihtiyacım olan bir bilgiydi teşekkürler

  MSP

  (29/01/2017 - 00:48)

  Faranjit sıradan bir hastalık gibi görülür lakin her seferinde insanın hayatını gripten daha çok zorlaştırır ve dahi daha sancılıdır(en azından bana göre…). Ve hastalığın gerçekleşmeside sanırım diğer ufak hastalıklardan daha kolay ve hızlıdır. Hakikaten dikkat etmek gerekmekte, malum; iş,okul vesaire vesaire hayat koşuşturmaları… 🙂

Bir cevap yazın