Enerjisini yüksek tutmak isteyen annelere tavsiyeler

Çocuğunuz durmadan koşturuyor, enerjisi hiç tükenmiyor mu? Anne olarak 7 gün 24 saat molasız çalışmak sizi yıpratabilir. Aşağıdaki önerilerimize göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

1. Bir Bardak Su İçin

Daha siz susadığınızı anlamdan hafif dehidrasyon bile vücudunuzu etkilemeye başlayıp baş ağrısı, yorgunluk veya enerji düşüklüğüne neden olabilir. Gün içerisinde hızlı bir toparlama istediğinizde kısa bir mola verip bir miktar su içmek faydalı olacaktır.

2. Banyo Yapmak veya Duş Almak

Gün ortasında alacağınız hızlı bir duş günün stresini hızlıca silecektir.

3. Kısa Bir Süreliğine Kötü Bir Anne Olun

Kısa süreli bir enerji yenilenmesi için çocuklardan uzakta birkaç dakikaya ihtiyacınız olabilir. Çocuklar okulda veya kreşte değilse, kendinizi çok yorgun hissettiğinizde normalde desteklemediğiniz halde çocukları oyalanmaları için kısa bir süreliğine TV karşısına oturtabilirsiniz. Çocuğunuza kısa süreliğine eğitici veya eğlendirici bir program açmak hem size dinlenecek bir mola verir, hem de çocuklar güzel vakit geçirebilir.

4. Hareket Edin

Çalışmalar gösteriyor ki düzenli egzersiz yapmak şekerleme yapmaktan daha fazla enerji verir. Ancak her gün bir saat kadar düzenli egzersiz yapmak gözünüzü korkutabilir. Mükemmel olmaya çalışmayın, bunun yerine elinizden geldiğince yapın. Bunun yerine, çocuğunuzu arabasıyla beraber yanınıza alarak kısa bir yürüyüşe çıkın veya evde bazı esneme hareketleri yapın. Çocuklarınızla oyunlarınızı egzersize çevirebilirsiniz, örneğin parkta çocuklarla koşu yarışı yapmak bile enerjinizi artıracaktır. Hava soğuksa evde müzik açıp çocuklarla dans edebilirsiniz.

5. Kahvaltıları Atlamayın

Çocuklarınız kahvaltı etmeden evden çıkmasınlar diye elinizden geleni yaptığınızı biliyoruz. Ya siz? Sadece bir bardak kahveyle kahvaltıyı geçiştirmek güne başlamak için iyi bir fikir değildir. Çalışmalar gösteriyor ki sabah erken saatlerde tüketilen gıdalar gün içerisinde tüketilenlere göre daha kolay enerjiye dönüştürülüyor.

6. Kan Şekeri Seviyenizi Dengede Tutun

Kendinizi bitkin hissettiğinizde hızlı enerji yüklemesi için bir parça çikolata veya bir soda mı tüketiyorsunuz. Enerji yüklemesi bir süre işe yarayacaktır ama sonrasında ilk halinizden daha yorgun hissedeceksiniz. Tanıdık geliyor değil mi? Kan şekerindeki ani dalgalanmalar enerji seviyenizde de dalgalanmaya neden olur. Abur cubur yerine daha

uygun atıştırmalıklar enerji seviyenizi düzende tutar. Şunu aklınızda bulundurun şeker seviyesindeki dalgalanmaları azaltmak için karbonhidratlarla proteinleri bir arada tüketmeye çalışın, örneğin meyveli yoğurt yiyebilirsiniz.

7. Kıyafetlerinizi Değiştirin

Eğer tüm gün pijamalarınızla veya eşofmanlarınızla dolanırsanız, bu sizi daha yorgun veya bıkkın hissettirir. Sürekli evde şık dolaşın demiyoruz ama pijamalar yerine pantolon ve rahat bir üst giymek bile size kendinizi daha iyi hissettirir.

8. Kendinize Uyku Süresi Belirleyin

Bir anne için düzenli sekiz saat uyumak hiç gerçekçi bir hedef olmayabilir ama her gün dört ya da beş saat uyuyarak hayatınızı devam ettiremezsiniz. Ne kadar kafein tüketirseniz tüketin uykusuzluğu hızlıca giderek bir yöntem yok. Kafein alarak veya şekerli gıdalarla beslenerek uykusuzluğun üstesinden gelmeye çalışmak sizi sadece daha yorgun ve kilo almaya meyilli yapar. Şunu bir deneyin; bir hafta boyunca TV karşısında durmak veya tabletinizde bir şeyler bakmak yerine her gün yatağa her zamankinden bir saat daha erken girmeye çalışın. Bir hafta sonunda göreceksiniz ki fazladan bir saatlik uyku bile sizi daha fazla enerjik yapacaktır.

9. Çocuklarınızla Kaliteli Zaman Geçirin

Bazen anneliğe kısa bir ara vermek size ihtiyacınız olan enerjiyi verir ama doğru anne-çocuk birlikteliği de enerji stoklarınızı arttırır.15 dakika ayırıp çocuklarınızla oynayın. Hiçbir amaç veya hedef olmadan, başka hiçbir şeye odaklanmadan çocuklarınızla oynayın. Çocuklarınızla tüm ilişkiniz onları yedirmek, içirmek veya okula zamanında göndermek olursa kendinizi gün sonunda tükenmiş hissede bilirisiniz.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın