Domatesin faydaları nelerdir ?

Kahvaltılarda taze olarak tüketilen, yemeklere salça olarak eklenen domates aşağı yukarı her evde yer alır.Teknolojinin ilerlemesi ve serada uygulanan yetiştiricilik neticesi de yaz kış mevsim ayırt etmeden manavlarda ve marketlerde satışa takdim edilir.Gerek sandviçlerde gerekse menemen şeklinde yemeklerde bolca seçenek edilir.

Yapılan salataların içersin de de ehemmiyetli bir yeri bulunmaktadır.Ticari manada bu kadar ehemmiyetli olan bu bitkinin sıhhat yönünden de yeri ve ehemmiyeti büyüktür.Birçok yararı vasıtası ile hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

1-3 metre boya sahip ve latince adı Lycopersicon esculentum olan bitkinin hafif odunsu bir bedeni bulunmaktadır.Yaprakları tüylüdür.1-2 cm uzunluğunda ve çoğunlukla sarı olan çiçekleri bir sap üstünde 3-12 adettir.Uygun abuhava koşullarında yetiştiriciliği çok kolay.İstenildiği takdirde evde veyahut balkonda saksılarda yetiştirilebilir.Bu şifalı bitkiyi yetiştirmek için ihtiyaç duyulan fide adedi sağlanır ve ardından fideler saksılara dikilir.

Bitkinin arzuladığı su ve abuhava koşullarıyla bitkinin fidelerinin tutma seviyesi arttırılır.Ayrıca zirai olarak bilinmelidir ki, bu şifalı nebat meyvesi yenen bir sebzedir.Domates dalda Günlük yaşamda domates çorbası, salçası, domates sosu ve turşusu gibi çoğu şekilde kullanımı olasıdır.Birçok yönden değerlendirilmesi sebepleriyle bu şifalı bitkinin kullanımı sık görülür.
Peki bu şifalı bitkinin yararları başka bir deyişle domates yararları nelerdir?
Latince Adı : Lycopersicon esculentum
İçindeki Maddeler (Etken Maddeler)
Likopen, karoten, folik asit, flavonoit, A, B1, B2, C, K vitamini, bitkisel yağlar, protein, karbonhidrat, demir, kalsiyum, potasyum içerir.
Halk Arasındaki Adı : Domates ismiyle tüketilir.
Domates Yararları (Yararları) ve Tıbbi Etkileri

Kan basıncı başka bir deyişle tansiyonu düşürücü tesiri bulunmaktadır.Gribi de engel olan bu şifalı bitkinin bilhassa kış aylarında hormonsuz olarak yetiştirilenleri seçenek edilerek tüketilmelidir.Vücutta noksan durumda tespit edilen likopen, karoten ve karoten bileşikleri bu bitkiden karşılanır.Böylece grip, nezle gibi hastalıklara neden olan bakterilerin faaliyetleri azaltılabilir.İçinde tespit edilen karoten maddesi yaşlanmayı geciktirici bir tesire de sahiptir.
Bu sebzeyi yiyen şahıslarda ihtiyarlamanın geciktiği görülmüştür.Yaşlandırmayı geciktirmesi de domates yararları arasındadır.Damar sertliğini de gidermeye yardımcı olur.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın