Doğalgaz Tasarrufu Etme Yöntemleri

Doğalgaz tasarrufu etme özelikle kış aylarının gelmesi ve hava sıcaklığının iyice düşmesiyle daha önemli bir hal aldı. Arttırılan kombi dereceleri yüzünden içiniz ısınırken, aklınız sürekli doğalgaz faturasında kalıyor.

Bu yazımızda size ısınırken aynı zamanda doğalgazdan tasarruf etmenin basit tedbirlerinden bahsedeceğiz. Bu basit tedbirleri uygulayarak doğalgaz faturasını %40 oranına kadar düşürmeniz mümkün.

Doğalgaz Tasarrufu Etme

doğalgaz tasarrufu etme
doğalgaz tasarrufu etme

Ev alacaksanız yada yeni bir ev kiralayacaksanız mutlaka dış cephe yalıtımı olan bir bina tercih edin. Bu şekilde dışarıdan gelen soğuk havanın önünü bir katmanla daha kesmiş olacaksınız. Evinizin ısısı sabit kalacak ve sıcak hava hapis olmuş olacaktır.

Eskiden soba ve duvar arasına konulan yalıtım levhaları vardı, o levhaları petekleriniz içinde kullanarak kombinin daha az çalışmasını sağlayabilirsiniz. Kombinin az çalışması doğalgaz tüketimini azaltacaktır.

En büyük yapılan hatalardan biri gece yatarken kombiyi tamamen kapatmaktır. Kombi tamamen kapandığında duvarlar ve taban soğuyacaktır. Tekrar açtığınızda ısınması için kombi sürekli çalışacaktır, buda aşırı gaz tüketimine neden olacaktır. Yatarken kombinin ayarını kısmak en doğru uygulama şekli olacaktır.

Peteklerdeki ısının yayılmasını kolaylaştırmak için mümkün olduğunca peteklerin önüne eşya koymayın. Aynı zamanda petek üstüne konulan saksılar ve buna benzer eşyalar ısı yayılmasını engelleyecektir. Petek üstü ve önü mümkün olduğunca boş olmalıdır.

Eğer petek önüne koltuk koyuyorsanız pek ve koltuk arasına en az 20 – 25 cm boşluk bırakın. Bu boşluk ısının daha kolay yayılmasına yardımcı olacaktır.

Uzun perdeler petek üzerini kapattığı için uzun perde kullanmak yanlış bir hareket olacak. Mümkün olduğunca perde ve petek arasında 10 cm kadar boşluk olmalıdır.

Mutlaka düzenli olarak en az yılda 1 kere kombi bakımı yaptırın. Bu şekilde hem zehirlenmeye karşı hemde tasarruf açısından çok doğru bir adım atmış olacaksınız.

Yemek pişir ve ocak kullanırken tencere boyunuza göre olan ocağı seçmeniz çok önemli. Bu şekilde ısı kaybı engellenir ve daha hızlı sonuç alınır. Buda daha az doğalgaz tüketimine yol açar.

Bulaşıkları mümkün olduğunca soğuk su ile durulamaya özen gösterin. Elle yıkamak yerine makine tercih etmeniz doğal gaz ve su tasarrufu yapmanıza yardımcı olacak.

Bir önceki yazımız olan ” Farenjit Tedavisi İçin Kullanılan Bitkiler ” göz atmanızı tavsiye ederiz. Farenjit tedavisi için kullanılan tamemen doğal yöntemleri anlattık.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

7 thoughts on “Doğalgaz Tasarrufu Etme Yöntemleri

Bir cevap yazın