Doğal sivri sinek kovma yöntemleri

Merhaba hepimiz yaz aylarında başımızın belası olan sivri sineklerden çocuğumuzu doğan yöntemlerle korumanın yollarını ararız. Bir çok sivri sinek kovucu var ama hem kokusu kötü hemde içindeki kimyasallar yüzünden çocuğumuza kullanmaya hiç birimiz sıcak bakmayız. Sivri sinekler hem verdiği rahatsızlık hemde taşıdığı hastalıklar yüzünden özellikle yaz aylarında hepimizin başına bela olur. Genelde kapı pencere kapatılır sivri sinek kovucu mumlar yakılır ve en son yöntem olarak sivri sinek kovucu spreyler kullanılır. Ama bunların hiç insan üzerindeki etkilerini araştırmadık. Genelde spreylerin arkasına tabiri caizse karınca duası gibi yazılan uyarılarda cilde zarar verir, gözle temasta kalıcı zararlar verebilir vb. bir çok uyarı bulunmaktadır.

Cildimize sıktığımız bu spreylerin içinde bol miktarda pestisitten bulunuyor. Peki nedir bu pestisitten ? Çokça duyulan bir uyarı olan meyvelerdeki pestisitten kalıntıları yüzünden bol suyla yıkamadan yemeyiniz . Meyve ve sebzelerin üzerine sıkılan böcek gelmesin diye kullanılan pestisitteni bu spreyleri kullanarak vücudumuza hiç düşünmeden sıkıyoruz.

Sivrisinek losyonlarının hemen hemen hepsinde DEET adı verilen bir tür kimyasal kullanılıyor, Deet, pestisit ve tolüen ailesinin bir üyesidir. Toluen ise, boya çıkarıcı olarak kullanılan ana maddelerden biri olan organik çözücüdür. DEET aslında plastik ve sentetik liflerin erime yeteneğine sahiptir.

Cildimizse, en fazla alana yayılmış, bedenimizin en büyük organı, tüm iç organlarımızı çevre etkilerine karşı koruyor ve muhafaza ediyor.  Cilde ne sürersek, anında emilip, kan dolaşımı vasıtasıyla her bir hücremize transferi sağlanıyor. Bu demektir ki, sivrisinek kovucu losyonlar, deri yoluyla emilerek, kan dolaşımıyla tüm bedenimize yayılıyor.

Doğal sivrisinek kovucu 1: Süper Güçlü Kovucu

Malzemeler

1 su bardağı elma sirkesi

Birer tutam kurutulmuş Adaçayı, Biberiye, Lavanta, Kekik ve Nane

1 adet kapaklı cam kavanoz

Yapılışı

Cam kavanoza sirke ve otları koyun, ağzını sıkıca kapatın. 2 hafta boyunca her gün çalkalayarak, buzdolabında muhafaza edin. 2. Haftanın sonunda otları süzün ve geriye kalan sıvıyı yarı yarıya sulandırarak, gönül rahatlığıyla cildinize sürebilirsiniz.

Doğal sivrisinek kovucu 2: Nane Limon Spreyi

Malzemeler

1 su bardağı su

5 damla limon yağı

10 damla fesleğen ya da nane yağı

Yapılışı

Tüm malzemeleri şişenin içine koyup çalkalayın ve sivrisineklerden korunmak için cildinize tatbik edin.

Doğal sivrisinek kovucu 3: Balkon teras sefasına limonlu karanfilli çözümler

Malzemeler

1 adet olgunlaşmamış limon ya da lime limonu

10 adet karanfil

Yapılışı

Olgunlaşmamış limonu avuç içinizde bastırarak sulandırın. Ortadan ikiye keserek, içine karanfiller saplayın ve masanın ortasına yerleştirin. Sivrisinekler limon ve karanfil esansının kokusunu sevmedikleri için masanıza yaklaşamayacaklardır.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın