Diyet Hataları İçin 6 Pratik Tavsiye

 Diyet hataları, kilo vermenize engel olan en büyük etkendir. Bir çok kişi hızlı kilo vermek için yaptığı diyetlerden çok çabuk vazgeçerek, verdiği kiloların kat kat fazlasını alıyor.

Diyete başlamadan mutlaka bir kerede olsa bir diyetisyen ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Bu diyetisyen size nasıl bir yol uygulayacağınız konusunda yardımcı olacak ve kilo vermek için size azim olacaktır.

Diyet hataları

diyet hataları
diyet hataları

Size en sık yapılan diyet hatalarını 7 madde içinde açıklayacağız. Bu maddelerde bulunan her şey kulaktan dolma ve yanlış şeylerdir. Lütfen yazımızı sonuna kadar okuyun ve diyet yaparken bunları göz önünde mutlaka bulundurun.

Çok sık tartılmak

Diyet yaparken en sık yapılan hata çok sık şekilde tartılmaktır. Bazen diyet uygulayan kişiler her öğün öncesi ve sonrası tartılıyor. Bu çok yanlış bir hareket sabah ve akşam öğünleri arasında bir kilo fazla gözükmek bile mümkündür.

Bu sizin diyet yapma konusunda olan şevkinizi kıracaktır. Bu yüzden kendinize haftada bir gün belirleyip tamamen çıplak şekilde haftada bir kere tartılın.  Bu şekilde diyetin size getirisi ve götürüsünü doğru şekilde hesap edebilirsiniz.

Aç kalmak ve çok düşük kalorili beslenmek

Sizin metabolizma hızınız 1500 kalori ise ve siz 900 kalori ile besleniyorsanız, vücut bir süre sonra alarm vermeye başlıyor. İlk uygulamada 1- 2 haftalık size içinde kilo veriyorsunuz lakin metabolizma hızınız düştüğü için ileri sürelerde verdiğiniz kiloların kat kat fazlasını almanız mümkün oluyor.

Aynı zamanda aç kalmaya dayalı olarak yapılan şok diyetler yüzünden sağlığınızda kalıcı veya geçici zararların oluşması da mümkün olabiliyor.

Kahvaltıyı yapmadan güne başlamak

En sık yapılan diyet hatalarından biri olan kahvaltısız güne başlamak oldukça zararlı ve kilo verme konusunda hiç bir etkisi bulunmayan bir etken. Yapılan araştırmalara göre kahvaltıyı atlayan kişilerin gün içinde daha çok acıktığını ve kan şekerlerinin düştüğünü göstermekte.

Kahvaltıda ile güne başlarken protein ağılıklı yumurta yada yulaf bulunan zengin bir öğünle güne başlamanız gün içinde aldınız kalori %30 a kadar düşebiliyor.

Ekmek yemeyi tamamen bırakmak

Ekmek yerine pilav, börek ve pasta yiyorum demek tamamen yanlıştır.  Ekmeği keserek kilo vermek çok yanlış bir olduğudur, ekmekte bulunan B vitamini, tahıl ihtiyacı ve karbonhidrat ihtiyacını yağ almadan ekmekten gidermek mümkün.

Bununla beraber yapılan araştırmalarda ekmek yemeden kilo vermek isteyen kişilerde tatlı krizi ve yeme krizi daha fazla görülmekte. Günde en az 2 – 3 dilim ekmek yiyerek kaliteli karbonhidrat ihtiyacını gidermek mümkün. Kilonuza göre değişmekle beraber sabah 1 dilim, öğlen 1 dilim ve akşam 1 dilim olmak üzere günde en az 3 dilim tam tahıllı ekmek tüketmenizi öneririz.

Akşam 6’dan sonra hiçbir şey yememek

Bilindik ve en sık yapılan diyet hatası olarak bu maddeyi suna biliriz. Bu tamamen yanlış ve kişiden kişiye göre değişiklik gösteren bir durumdur. Bizim size tavsiyemiz yatmadan en az 2 saat öncesine kadar yemeniz. Eğer 12 uyku saatiniz ise en son saat 10 da yemek yiyebilirsiniz.

Yemek yedikten hemen sonra uyumak zor olacaktır, nedeni ise vücudun uyku halinde sindirimi daha zor olacaktır. Akşam yemeğinizi 7 / 8 saatleri aralığında bitirip saat uyumanıza 2 saat kala küçük bir ara öğün yapabilirsiniz. Eğer akşam yemeğini çok erken yerseniz bir anda açlık ve yeme ataklarının oluşmasına bir zemin oluşturursunuz. Buda sizin gece diyetinizi bozmanıza bile neden olabiliyor.

Sevdiğimiz yemekleri yemeyi tamamen bırakmak

Bir diğer diyet hatası ise sevdiğiniz yemekleri tamamen bırakmaktır. Yarın diyete başlayacak bu gün ne kadar pasta yersem kar falan diye düşünen kişiler, diyet başlamak yerine sanki ölüyormuş gibi konuşuyor.

Sevdiğiniz yemekleri tamamen bırakmak sizi diyetten soğutacaktır, bu yüzden bırakmak yerine azaltmak daha doğru olacaktır. Örneğin haftada bir kere pasta yiyerek kendinizi şımartarak azminizi güçlendirebilirsiniz. Hafta için diyete uyarak iyi beslenmeniz size hafta sonu bir kaçamak yapma hakkı tanıyor.

Doğru diyet

 Doğru şekilde diyet yapmak için mutlaka bir diyetisyen ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Motivasyonu en üst seviyede tutmak için kendinizi arada ödüllendirmeyi ve vücut boy/kilo endeksine uyarak kilo vermenizi tavsiye ederiz.

Diyet yaparken kendinizi ölüyor gibi değilde vücut sağlığınız ve görüşünüz için doğru bir adım atıyormuş gibi düşünmeniz oldukça etki edecektir. Unutmayın en büyük kilo verme sırrı azimli olmaktır.

Bir önceki yazımız olan ” Karatay diyetini ” mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. Canan Karatay hocanın diyet programına ulaşabilirsiniz.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

3 thoughts on “Diyet Hataları İçin 6 Pratik Tavsiye

Bir cevap yazın