Diplopi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Diplopi, çift görme hastalığı olarak bilinmektedir. Baş dönmesi, mide bulantısı ve aynı zamanda çift görme ile birlikte belirtiler göstererek hastaya zor anlar yaşatmaktadır. Hasta için, içerisinde bulunduğu durumu diplopi hastalığında tanımlamak bazı durumlarda oldukça zor olabilmektedir.

Çift Görme (Diplopi) Nasıl Olur?

Diplopi, diğer adıyla çift görme genel olarak göz kaslarında ya da sinirlerde çalışma sorunu olan bireylerde gözlenmektedir. Gözlerin farklı noktalara bakmasıyla birlikte gözlenen hastalıkta, gözler beyne farklı sinyaller göndermektedirler. Beyne giden farklı görüntüler, çift görmeyi beraberinde getirmektedir. Görüntüleri bireyler yan yana veya alt alta-üst üste olarak da algılayabilirler.

Diplopi sorunu hastalarda, net olarak görememe sorunu ve gözleri bir yere odaklayamama şikâyetiyle görülmektedir.

Çift Görmeye (Diplopi) Neden Olan Hastalıklar Neler?

Farklı hastalıklar çift görme sonucunu ortaya çıkarabilmektedir.

Göz siniri hastalıkları, çift görmeye neden olan başlıca faktörlerden birisi olarak tanımlanmaktadır. Tümörler, iltihaplar, travma ve diyabet sonucunda göz sinir hastalıkları meydana gelebilmektedir.

Tiroid hastalıkları, çift görmeye sebep olan bir diğer hastalık olarak öne çıkmaktadır.

Beyinden kaynaklı olan çift görme durumlarında beyin damar tıkanıklıkları, beyin tümörleri, kafa içi basıncını arttıran hastalıklar, nöro-Behçet hastalığı ve beyin toplardamar tıkanıklıkları bulguları saptanabilmektedir.

diplopi
diplopi

 

Çift Görme (Diplopi) Tedavi Edilir mi?

Tedavi edilebilir bir hastalık olan diplopinin çözümü için öncelikle hastalığa sebep olan etmenin belirlenmesi gerekmektedir. Çift görmeye sorun olan hastalık tedavi edildiği durumda, çift görme de ortadan genellikle kalkmaktadır. Diplopiye sebep olan hastalığın çözümünde de cerrahi operasyon gerçekleştirilmektedir. Hastanın tedavisi gerçekleştirildikten sonra sorunu devam ederse eğer, gözlük kullanımı veya tekrar bir cerrahi bir müdahale gerekebilmektedir. Tedavi sürecinin dikkatli olarak takip edilmesi gereken diplopi, eğer altında bir hastalık yatıyorsa hayati bir risk taşıyabildiğine işaret etmektedir. Çift görme sorunundan şikâyetçi olanlar kesinlikle bir doktora başvurmalı ve kontrollerini yaptırmalılardır.

Diplopi; altında herhangi farklı bir hastalık olmadığı durumlarda da ortaya çıkabilmektedir. Göz kaslarıyla ilgili olarak ortaya çıkabilen diplopi, bunun yanı sıra dengesizlik ile beraber de baş gösterebilir. Bu noktada göz lensleriyle tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın