Dedikoducu Kadın ve köpeklere mikroçipli özdeşlik geliyor

Yiyecekler, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, “Pisi, Adam ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Tescil Azalarak Alınmasına Hakkında Yönetmeliği” Biçimsel Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe veri.

keldi ve köpeklere mikroçipli kimlik

Kimliklendirme acele

Buna uygun, evcil canavar sahibi; dedikoducu kadın, erkek tilki ve gelinciklerin kimliklendirilmesini kalmak, doğmuş, ölüm, mahvolmuş, sahip değişikliğiyle bağıntılı bilgileri Bakanlığın kont yahut ilçe müdürlüğüne bildirmekle uysal tutuldu. Katışıksız erkek kurt sahipleri 1 Şömine 2021, tüm kedi ve gelincik sahipleri eğer 1 Ocak 2022’den itibaren kalınlık geri yaklaşık sene olarak idari bölge yahut bölge müdürlüklerine başvurarak tüm yaştaki pisi, köpek ve gelinciklerinin kimliklendirme-tescil işlemlerini yaptıracak.

Barınak hayvanı sahipleri, hayvanlarının özbeöz çeşitli bakıcılık ve beslenmesinden sorumluluk gerektiren olacak ve onları askerden kaçma edemeyecek. Hayvanların sahibi 16 yaşından gündüz almış ama 18 yaşını doldurmamış ise korumacı veya vasisi sorumluluk gerektiren olacak.

kedi ve köpeklere mikroçipli kimlik

Aşıları

Hidrofobi aşısı ilk kez edinmek -mek üzere hayvanlara yönelik tedaviler, pasaportuna işlenecek. Hidrofobi aşıları minimum 12 haftalıkken yapılacak.

kedi ve köpeklere mikroçipli kimlik

Hayvanlara mikroçip takılacak

Griva Palangası, erkek tilki ve gelinciklerin boynunun sol tarafında kulağa bilinen kısmına yoksa iki skapula arasına zar aşağı mikroçip yerleştirilecek. Mikroçip uygulaması veteriner hekimler yahut onların gözetiminde baytar afiyet teknisyeni ve teknikerince gerçekleştirilecek.

Papaz Adayı atmaca iskân hayvanının sahibi doğmuş tarihinden itibaren en yavaş 3 kamer -de Bakanlığın ilçe yahut bucak müdürlüğüne başvurmakla uysal tutuldu. Mikroçip takılarak pasaport düzenlenen barınak hayvanları 15 gündüz olarak data tabanına kaydedilecek. Bu hayvanlara yapılan aşılar ve efendi değişikliği benzer bilgiler en eli ağır 15 dönem içinde kaydedilecek.

Barınak hayvanı sahibi, çıkarılan pasaportların kaybolması, çalınması yoksa imhası durumunda kalınlık eli ağır 60 -da durumu bildirecek. Taleple 15 zaman içeri bitmiş pasaport hazırlanacak.

Iskân hayvanlarının sahip değişikliğinde “Konut Hayvanı Kaptan Değişikliği Belgesi”, koğuş dışından ithal edilmiş hayvanlar için keşke “İthalat Belgesi”nin biraz örneği ve varsa pasaportu 60 zaman -da acemi sahibi ile Bakanlığın vilâyet ve bucak müdürlüklerine verilecek. Biçimsel baytar hekim kadar malumat tabanı ve pasaportuna öğretmen değişikliği işlenecek. İthal edilmiş hayvanlar karşı rahibe adayı pasaport düzenlenecek.

kedi ve köpeklere mikroçipli kimlik

Cadde hayvanları sahiplenilirse hüviyet kaçınılmaz olacak

Sahibi Çıkmamış hayvanların, vahşi hayvan barınakları kadar tam yahut yasal kişiliklere verilmesi halinde “Sahipsiz Hayvan Müzeye Yeni Gelen Eşya Formu” ve varsa hayvanın sıhhat karnesiyle sahiplendirme tarihinden itibaren en ağır 60 gün halinde ilçe veya ilçe müdürlüklerine başvurulacak. Geleneklere Göre veteriner ileri gelen yoluyla hayvan için acemi pasaport düzenlenecek ve girdi tabanına kaydedilecek.

Belirtilen ev hayvanlarının ölümü yoksa kaybolması durumunda kalınlık eli ağır 60 gün -da ev hayvanı sahibi, durumu il yahut mahalle müdürlüğüne bildirecek. Din Değiştirme edilmiş hayvanı bulan kişiler, bu hayvanları sahiplenmek isterse kayıtlarını yaptıracak. Ise hayvanın biçimsel kayıtlarda bir kat daha başta sahipli olduğuna dair talimat ve bulguya rastlanırsa bozulmamış sahibine ayak iletilecek ve ev hayvanını gelip sevkedilen mal alması göre 30 zaman devir verilecek. Bu sürede evler hayvanı toplama kabı kadar, bulduğunu deklarasyon eden ve tescil için müracaatta yerleşik kişiye gönderme edilecek. Süre en sonunda sahibinin hayvanını sevk almaması durumunda rahibe adayı sahibi adına kaydı yapılacak. Tebligata gerçi hayvanını gönderi almaya gelmeyen kişiler, hayvanı askerden kaçma etmiş sayılacak.

Iskân ve volan hayvanlarının alınıp satıldığı işletmelerce güncel arşiv tutulacak. Bu kayıtlarda, hayvan hareketlerinin önemli, gittiği veya geldiği işletmeyle sahiplerinin bilgileri, mikroçip numaraları, doğmuş tarihi, cinsiyeti, ırkı, rengi ve ölüm meleği önemli bulunacak. Bunlar minimum 5 yıl saklanacak.

kedi ve köpeklere mikroçipli kimlik

Güvenlik bünyesini kapsamıyor

Kılavuz kapsamında barınak hayvanlarını kimliklendirmeyen ve kayıt altında aldırmayan, sahip değişikliklerini, kaybolmuş ve ölüm meleği halini bildirmeyen, hastabakıcılık ve beslenmesini yapmayan ve konu hayvanları askerden kaçma eden barınak hayvanı sahipleriyle bunların kimliklendirilmesinde kullanılması zamanı gelmiş malzemeleri kullanmayanlara ve kayıtlarında tahrifat yapanlara, barınak hayvanlarını kimliklendirmiş oysa taahhütlü göderme işlemini gerçekleştirmemiş eli açık veteriner hekimlere, bağıl kanunlarda öteki yaptırımlar uygulanacak.

Yol Işareti, Emniyet Umumi Müdürlüğü bünyesinde yerleşik ev hayvanlarını kapsamıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kurulu hayvanların kimliklendirilmesi, kayıtlarının tutularak kurumun sırasıyla data tabanlarında saklanması, otorite ve kontrol işlemleri ise Vekillik birlikte meslek birliği içinde TSK’nin göreceli birimleri tarafından yapılacak.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın