Çocuklar neden yalan söyler ?

Çocuklar yalan söylemeye 3 – 4 yaş arası başlarlar. Genelde bu yalanlar masum yalanlardır evde kırılan bir objenin kırdığını söylemek yerine ”kötü aslan” kırdı diyebilirler. 3 Yaşına kadar ise yalan söylemeleri mümkün değildir çünkü o yaşa kadar insanların onları ne düşündüğünü bildiklerini sanırlar. Zihinlerini okuduklarımızı düşünürler ve bu yüzden yalan söylemezler. 3 – 5 Yaş arası yalanlarda genelde hikayelere dayalı ve koruma iç güdüsü ile söylenmiş olur. Yaptıkları bir şeyi size biraz süsleyerek hayal dünyasını kullanarak anlatır.

Çocuklar biraz daha büyüyüp okul çağına geldiklerinde ise eğer yalan söylemenin faydasını görüyorsa bu iş biraz çığırından çıkabilir. Öğretmeninden azar yememek için yalanlar, size karşı söylenen yalanlar çocuğun gelişiminde ve ilerde sürdüreceği hayatta eksi yönde katkı sağlayabilir. Bazen çocuklar kendilerini diğer arkadaşlarından yetersiz his ettikleri içinde yalan söyleye bilirler.

Örneğin okulda bir yarışmada birinci olan bir arkadaşını kıskanıp bu gün okulda yarışma yaptık ve birinci oldum diyebilir. Hatta bunu biraz daha süsleye bilir. Siz ise istemeseniz de çocuğunuzu yalana sürükleye bilirsiniz. Bir yakınınızla görüşmemek için ” Bu gün çok hastayım” diye olmayan bir şeyi çocuğunuzun yanında yaparsanız bu hareketiniz çocuk tarafından örnek alınabilir. Çocuğunuzun ilk olarak sizi örnek aldığını unutmadan hareket etmeniz gerekir.

Çocuğunuzun yalan söylemesini engellemek için önce neden yalana başvurduğunu anlamanız gerekir. Bunun bir çok sebebi olabilir korku,yetersiz hissetme ve hayal kırıklılığı vb. bir çok neden çocuğunuzu yalan söylemeye itebilir. Siz önce bu nedeni anlayıp çocuğunuza aslında yalan söylemesine gerek olmadığını sözlü anlatımdan çok yanında olarak ona vakit ayırarak aşmaya çalışmalısınız. Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirin ve sorunların önüne geçin.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın