Çocuk yetiştirilirken yapılan hatalar

Çocuğunuz büyürken zaman o kadar hızlı geçiyor ki bu çocuk ne zaman büyüdü ve çokça duyduğumuz gibi bu çocuk neden böyle oldu. Çocuğun büyürken yaptığın hatalar yüzünden öyle oldu demek ister insan ama çoğu zaman diyemez.

Çocuk doğduğu andan itibaren her an yanında olduğun bir okul çağına kadar olan dönem daha sonra ise okuldan sonra hafta sonları yanında olduğun zaman var. Eğer atalarımızın da dediği gibi ”saldım çayıra, mevlam kayıra” dersen sonrasında bu çocuk neden böyle oldu dersin. Çocukla zaman geçirme yanında olma yanlışı ile doğru arasındaki farkı göstermezsen çok sonra pişman olursun ama iş işten geçmiş olur. Bu makaleyi yazarken aklıma bir görsel geldi.

cocuga-zaman-ayirma
Sonra oğlum !

Bence bu görsel her şeyi çok net açıklıyor. Çocuğunuza zaman ayırmak için hata yapmasını beklerseniz o gün geldiğinde çocuğunuza ulaşmanız zor hatta bazende imkansız olabilir.

Çocuğumla kaliteli zaman geçirmek için ne yapabilirim ?

Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmek için öncelikle öğretici ve eğlenebileceği hobiler seçmelisiniz. Çocuklara göre bu hobiler değişe bilir. Örneğin çok hareketli bir çocukla balık tutmak yanlış bir karar olabilir. Hem enerji atabileceği hemde öğrenip, eğleneceği bir plan yapmanız lazım. Çocuğunuzu küçük yaşta eğer özel bir engel ya da hastalığı yoksa spora yönlendirmek doğru bir karar olur. Bu spor eğer yarışmaları düzenlenen bir spor olursa daha iyi olur. Tabi spora gönderdim yeter demekte olmaz çocuğunuzla her zaman vakit geçirmeli sorularını ve sizinle paylaşmak istediklerini özenle dinleyip ona doğru önerilerde bulunmanız aranızdaki bağı kuvvetlendirir. Çok geç olmadan çocuğunuzun en iyi arkadaşı olmalısınız.

 

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın