Çocuk Gelişimi İçin Elektronik Aletlerden Uzak Tutun

Çocuk gelişimi hem fiziksel hemde zihinsel olarak bir çok anneyi yakından ilgilendirmekte. Özellikle son dönemlerde çocukların anne ve baba ile geçirdiği vakit azalırken, telefon, bilgisayar ve televizyon ile geçirdiği vakit artmakta.

Çocuğun zihinsel gelişimi ve kendini ifade edebilmesi için anne ve baba ile sıkça etkileşim halinde olması gereklidir. Özellikle doğumdan itibaren ilk 4 yıl içerisinde çocuğunuzun kişiliğinin bir çok kısmı oturmuş oluyor. Bu yüzden çocuğunuz doğduğu andan itibaren onunla olan bağınızı kuvvetlendirmek adına etkinlikler yapmanız gerekli.

Çocuklarla sosyal etkinlikler yapmak hem size olan bağını kuvvetlendirecek hemde size olan saygısını arttıracaktır. Okul öncesi çocuğa sayı saymayı öğretmek için mutlaka eğlenceli oyunlar seçin. Ödül vererek bir şeyleri yaptırmak çocuğa hayatı boyunca yaptığı her şeyin karşılığını beklemesi aşılayacaktır.

Çocuk Gelişimi

çocuk gelişimi
çocuk gelişimi

Telefon ve bilgisayar üzerinden oyun oymak yerine dışarıda yaşıtları ile vakit geçirmesine ortam sağlayın. Bu onları kişilerle arasındaki diyaloğu arttıracaktır. İleri ki yaşlarda girdiği ortamlarda daha rahat hareket edecek ve daha çabuk uyum sağlayacaktır.

Paylaşmanın çok önemli bir değer olduğunu bilinç altına yerleştirmek için beraber sokak hayvanlarını besleyin. Bu hem ileri ki dönemlerde sokak hayvanlarından korkmasını engellerken hemde onun paylaşmaya özen gösteren bir birey olmasına yardımcı olacaktır.

Roman okuma yaşında ise çocuğunuz mutlaka sizin seçtiğiniz romanları okumasına yardımcı olun. Bu ezber sistemine dayalı eğitim yapısından bir an kurtulmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda hayal gücü gelişecektir.

Çok fazla üstüne düşmeyin ki çocuk kendi ayakları üzerinde durmayı öğrensin. Yaptığı kötü şeyler için ceza vermek yerine onunla bunun yanlış bir şey olduğunu konuşmak gerek. Bağırarak onu özellikle ergenlik döneminde inat ettirmekten başka hiç bir şey elde edemezsiniz.

Sanal yaşam oyunları, savaş oyunları ve gerçeklik oyunlarından uzak tutmanız çok önemli. Belli bir süre sonra ileri yaştaki kişileri bile kendine bağımlı eden bu oyunlar gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir.

Bebeklikten itibaren ona bir birey olduğunu his ettirin. Onunla bebek gibi konuşmak yerine bir birey gibi konuşun. Kadın sevgisini, hayvan sevgisini ve kitap sevgisini mutlaka aşılamak gerek her bireye. Okumak, okumak ve tekrar okumak gerektiği mutlaka hatırlatın.

Bir önceki yazımız Kabak Çekirdeği Yağı göz atmak ister misiniz?

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

11 thoughts on “Çocuk Gelişimi İçin Elektronik Aletlerden Uzak Tutun

Bir cevap yazın