Çocuğunuz iştasız mı ?

Genel yapılan bir hata var çocuğun az yemesini iştahsızlıkla karıştırıyoruz.  Peki iştahsızlık ve az yeme arasındaki fark nasıl anlaşılır ? Çocuklarınızın gelişimini takip ederek buna karar verebilirsiniz.

Çocuklar genelde ilk 6 ay çok hızlı gelişirler bu yüzden 6 ay sonunda gelişim yavaşlayınca iştahsızlık var tanısını koyarız. Ama çocukların genelinde ilk 6 ay gelişim çok hızlı ilerler ve bu yüzden 6 ay sonunda çocuklar aslında iştahsız değildir ve gelişimleri yavaşlamıştır.

Ebeveyn ne zaman harekete geçmeli?

İştahsızlığın en önemli işaretinin bebeğin veya çocuğun yetersiz kilo alması olduğunu ifade eden Diyetisyen Canan Aksoy, “Özellikle iki aylık süreçte yeterli ağırlığı kazanmayan, altı aylık süreçte boyu değişmeyen çocuklar iştahsızlık açısından izlenmelidir. Bu gibi durumda gecikmeden çocuk doktoruna durum bildirilmelidir” dedi.

İştahsızlığın altında hangi sebeplerin bulunduğunun da mutlaka araştırılması gerektiğini dile getiren Canan Aksoy, iştahsızlık yapan sorunları şöyle sıraladı:

“Anemiler, iltihaplı- ateşli hastalıklar, çölyak gibi metabolik hastalıklar çocuğun iştahını azaltabilir. Emme ve yutma reflekslerinin zayıf olması iştahsızlık için başka bir nedendir. Besini çiğneme de zorluk, kusma refleksi, reflü gibi sorunlarda iştahın azalmasına bağlı yetersiz besin alımı görülebilir. Mide boşalmasının gecikmesi, çevresel uyaranlar, ruhsal olarak çocuğun etkilendiği bazı olaylar yemek yemeyi reddetme davranışını doğurabilir. Öncelikle bunlar araştırılmalıdır”

İçeceklere dikkat edilmesi gerekiyor

İçmek daha kolay geldiği için çocuklar tarafından tercih edildiğini ifade eden Diyetisyen Canan Aksoy, “Sık sık meyve suyu veya süt içmek, şekerli besinlerin tüketimi çocukta iştahsızlığa neden olur. Günlük süt tüketimi artıkça, iştahın azaldığını gösteren çalışmalar vardır. Öğünler arasında yüksek enerjili yiyeceklerin veya içeceklerin verilmemesi gerekir. Uygun besin seçilerek çocuğun ana öğün zamanına kadar acıkması sağlanmalıdır. Yemeklerden bir saat öncesinde içecekler kesilmeli, yemekten sonra içecek alınması sağlanmalıdır” dedi.

Yemek seçen ve az yiyen çocuklari nasil beslenmeli?

Çocuğun bir yiyeceği sevmemesi halinde anne tarafından ya çok ısrarcı olunur ya da o yemek bir daha çocuğa verilmez. Diyetisyen Canan Aksoy, bu gibi durumda besinin çocuğuna farklı şekillerde pişirilerek verilmesini öneriyor.

Annelerin beslenme konusunda yaptıkları hatalardan birinin de “çocuğum çok seviyor” diyerek sürekli aynı besini hazırlaması olduğunu belirten Aksoy “Aynı besinin sık sık verilmesi, besine karşı isteksizliği ve iştahsızlığı getirebilir. Besinlerin bıkkınlık vermemesi ve tek yönlü beslenmenin yapılmaması için mutlaka çeşitlendirilmelidir” diye konuştu.

Çocukların çok yemesini sağlamak için ailelerin büyük porsiyonları tercih ettiğini vurgulayan Canan Aksoy, “Büyük porsiyonlar, karışık yemekler çocukları korkutabilir. Yemesi gereken miktar, ebeveynlerin istediği miktar değil, çocuğun ihtiyacı kadar olmalıdır. Çocuğunuzun tabağına her zaman küçük porsiyonlar koyun. Yemesi devam ediyorsa tabağına yeniden yemek ekleyebilirsiniz”dedi.

Çocuğunuzu aile ile sofraya oturtun

Aksoy, çocuklara yeme alışkanlığının kazandırılması için şunların yapılmasını öneriyor:

“Çocuklar bir yaşından itibaren aile ile birlikte sofraya oturmalıdır. Yemek zamanının aileyle geçirilen eğlenceli bir vakit olduğu öğretilmelidir. Öğün saatleri belirgin olmalı, yemek sırasında televizyon gibi farklı uyaranlar olmamalıdır.”

Uzman Diyetisyen Canan Aksoy, bu yıl 31’incisi düzenlenecek Uluslararası Istanbul Anne Bebek Çocuk Ürünleri Fuarı CBME Türkiye’de, ebeveynlerin çocuklarıyla ilgili sorularını yanıtlayacak, farklı bilgi ve deneyimlerini paylaşacak.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın