Çocuğun doğru arkadaş seçmesi

Arkadaş edinmek çocuğunuz için çok önemli bir süreçtir. Çocuğunuz paylaşımı, hoşgörüyü ve yanlış anlaşılmaları çözmek gibi becerileri arkadaşlarıyla iletişim kurarak geliştirir. Ancak çocuğunuzun arkadaş durumunu takip etmek aileler için zorlu bir süreç olabilir. Çocukların büyük çoğunluğu arkadaşlarıyla kısa süreliğine de olsa sıkıntı yaşayacaktır. Bu gibi durumlarda çocuğa doğru bir şekilde yaklaşmamak durumu daha da kötüleştirebilir. Peki çocuğunuzun arkadaş ilişkilerinde yardımınıza ihtiyacı olduğunu nasıl anlarsınız? İşte size bazı öneriler.

Çocuğunuza Arkadaşlık Becerilerini Öğretin

Çocuklar, onlara patronluk taslamayan diğer çocuklarla eğlenceli vakit geçirmek ister. Sizin arkadaşlarınızla kurduğunuz iletişim bu anlamda çocuklarınıza ders niteliğindedir. Çocuklar ebeveynlerini rol model olarak alırlar. Örneğin, çocuğunuza empatiyi hasta bir komşuya yemek götürme görevi vererek öğretebilirsiniz. Çocukların evdeki deneyimleri, dış dünyadaki ilişkilerinde de etkili olur.

Çocuğunuzun arkadaşlık Stilini Anlayın

Çocuğunuzu dahil etmekle çocuğunuzu zorlamak arasındaki farkı anlamalısınız. Aileler genellikle sosyalliklerini veya asosyalliklerini çocuklarına aktarır. Çocuğunuzdan sizinkine benzer davranışları beklemek onun arkadaşlarıyla olan iletişimini kısıtlamak anlamına gelir. Bırakın çocuğunuz kendisi için en iyi olan iletişim yöntemini kendisi belirlesin. Çocuğunuz grup aktivitelerinden hoşlanıyorsa, bu oldukça iyi. Ama çocuğunuz kalabalık gruplar yerine bir ya da iki arkadaşıyla vakit geçirmek de istiyor olabilir.

Çocuğunuzun Arkadaşlarını Eve Davet Edin

Eğer çocuğunuz küçükse arkadaşlarını beraber oynamaları için eve davet edin. Bunu yapmadan önce birkaç alternatif aktivite belirlemiş olmanız faydalı olacaktır. Küçük çocuklar vakit geçirme konusunda yönlendirmeye ihtiyaç duyarlar. Eğer çocuğunuz kendisi aktivite planlayacak kadar büyükse, bırakın organizasyonu o yapsın. Bu sayede ileriki yaşlarında daha kolay iletişim kuran bir kişi olur. Ayrıca çocuğunuzun arkadaşlarını tanıma fırsatınız olur.

Çocuğunuzun Arkadaşlarıyla Sorunlarını Çözmelerine Yardım Edin

Arkadaşlar arasında yanlış anlaşılmalar sıklıkla yaşanır. Çocuğunuz duygusal durumlarda zaman zaman yardıma ihtiyaç duyabilir. Bu soruna tamamen müdahale edin anlamına gelmiyor ama çocuğunuzun olaya her iki taraftan da bakmasını sağlayabilirsiniz. Ya da çocuğunuza arkadaşına kızmadan önce öncelikle konu üzerinde biraz düşünmesi için zamana ihtiyacı olabileceğini hatırlatabilirsiniz.

Bırakın Çocuğunuz Kendine Uygun Arkadaşları Kendi Seçsin

Arkadaşlar çocuğunuzun dünyaya bakış açısını genişletebilir. Bu bazen farklı bir dinden veya etnik gruptan bir arkadaş edinmek anlamına gelir. Çocuğunuzu tehlikeye atacak durumlar haricinde farklı insanlarla arkadaş olmasında fayda vardır. Çocuğunuza kendi seçimlerini yapmayı öğretebilirsiniz.

Zorbalık veya Alay Konularında Dikkatli Olun

Alay pek çok çocuk oyunun bir parçası olabilir ancak çocuğunuz büyüyerek ergenliğe girmeye başladığında alay konusu olmak ona zarar verebilir. Alay konusu olmak çocuğun özgüvenini olumsuz etkileyebilir. Hatta bazen alay ileri giderek zorbalığa da dönüşebilir. Gençler arasında itişmek veya vurmak şeklinde şakalaşmalar olabilir. Ancak çocuğunuza söylediği veya yaptığı şeylerin bir başkasının duygularını incitebileceğini öğretmelisiniz. Çocuğunuza sizin ailenizde kimseye böyle olumsuz davranılmadığını öğretin.

Çocuğunuzun rahatsız edildiğini düşünüyorsanız onunla bu konuda konuşmalısınız. Ancak konuşma tarzınıza dikkat etmelisiniz; “Bugün sana kötü davranan biri mi oldu?” tarzında bir soru sormaktan kaçının. Bu tarz sorular çocuğunuza başka insanlar tarafından sevilmediği hissini verir. Eğer çocuğunuzu tehdit eden veya ciddi şekilde rahatsız eden başka bir çocuk varsa, çocuğun ailesiyle konuşmayı davranabilirsiniz. Konuşma esnasında sakin ve kibar olmak onları kendi tarafınıza çekmenize yarayabilir. Beraberce çocukların aradaki sorunu halletmelerini ve yeniden arkadaş olmalarını sağlayabilirsiniz.

Popülerliğe Alternatifler Sunun

Popüler bir grubun parçası olmamak çocuğunuzun dışlanmış hissetmesine neden olabilir. 9 veya 10 yaşından sonra çocuklar başka insanların onlar hakkında ne düşündüğü konusunda daha da hassaslaşır. Çocuğunuzla bu konuda konuşup kendi çocukluğunuzda yaşadığınız benzer olayları paylaşabilirsiniz.

Birkaç arkadaş edinmek çocuğunuzun pek çok sorununu halledecektir. Onu çok fazla zorlamadan arkadaş edinmesine yardımcı olmaya çalışmak yapılabilecek en iyi şey.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın