Çocuğa hayır demeden düşünün !

Bebeğiniz yürümeye başlayıp iyice hareketlenince “Dur”, “Hayır”, “Yapma” gibi kelimeleri gittikçe daha fazla kullanmaya başladığınızı göreceksiniz. Ancak sürekli hayır demek bir süre sonra sizi ve bebeğinizi negatifliğe sürükler. Bebeğinizin öz güveni  ve kendisini sevdiğine ilişkin inancı azalabilir. Üstelik çocuğunuz bir süre sonra sizi ciddiye almayı bırakır.
Hayır demek ebeveyn olmanın doğal bir parçası olsa da, çocuğunuzun hareketliliğiyle başa çıkmak için yeni disiplin yöntemleri benimsemek işinizi çok kolaylaştırır. Sürekli hayır diyerek onu güvende tutmaya çalışmak yerine bebeğinizin hareketliliğini olumlu bir duruma çevirebilirsiniz. İşte size bazı önerilerimiz:

  • Bebeğinize sürekli eşyalara dokunmamasını söylemek yerine bebek için tehlike oluşturabilecek veya aslında çok daha fazla ihtiyacınız olmayan eşyaları ortadan kaldırın. Tabi ki bebeğiniz örneğin elektrikli soba gibi hiçbir zaman dokunmaması gereken şeyler olduğunu öğrenmeli ama salonu bebeğin dikkatini çekecek süs eşyalarıyla doldurmanın anlamı yok. Bebeğiniz merak ederek ve inceleyerek öğrenir, bu nedenle kendine zarar verebileceği nesneleri kaldırıp bebeğin kırılmaz nesneleri istediği kadar incelemesine izin verebilirsiniz.
  • Bebeğinize yapamayacağı şeylerin yanında alternatif olarak yapabilecekleri de söyleyin. Örneğin, duvarı boyamaya çalışan çocuğa “Duvarı boyayamazsın!” dedikten sonra beraber bir boyama kitabı boyamayı önerebilirsiniz. Ya da bebeğinize mutfak sandalyesinde ayağa kalkmaya çalıştığında bunu yapma demek yerine “Kızım, sandalyeler sadece oturmak içindir” diyebilirsiniz.
  • Söylemek yerine göstermeyi deneyebilirsiniz. Çocuğunuzda görmek istediğiniz davranış biçimini sergilemeniz gerekir. Örneğin, kedinin kuyruğunu çeken oğlunuzun elinden tutun ve kedinin başını okşarken “Bak kedileri böyle severiz, baksana nasıl da hoşuna gitti.” Deyin.
  •  Bebeğinizin dikkatini başka bir yöne çekmeyi deneyin. Örneğin, bir oyuncak için kavga eden çocuklarınıza bahçeye çıkıp topla oynamayı önerin. Bu işe yaramazsa onlara birkaç alternatif sunup istediklerini seçmelerine izin verin. Örneğin çocuklar top oynamak istemiyorsa onlara bisiklete binmek veya saklambaç oynamak isteyip istemediklerini sorun.
  • Konuşmadan önce söyleyeceklerinizi düşünün. Ani bir tepki olarak hayır deyip daha sonra kararınızı değiştirmek çocuğa karşı otoritenizin sarsılmasına ve çocuğunuzun ilerde sizi yeterince ciddiye almamasına neden olur. Çocuğunuzun bir şey yapmasını yasaklamadan önce gerçekten çocuk için zararlı olup olmadığını iyi düşünün. Size asla hayır demeyin demiyoruz ama hayırlarınızı mümkün olduğunca gerekli durumlara saklamakta fayda var, böylece hayır dedikçe çocuğunuz bunun gerçek bir hayır olduğunu bilecek ve sizi dinleyecektir.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın