Cilt diyeti nedir ? Nasıl uygulanır ?

Cilt diyeti tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bir diyet türüdür. Doğru zamanda doğru beslenmek cildiniz üzerinde olumlu yönde sonuçlanıyor. Cildinizi güzelleştirmek için doğru beslenme çok önemli. Doğru beslenmenin faydalarını burada da karşımıza çıkıyor. Kişisel bakımına özen gösteren kadınlar arasında bu diyete konulan isim ” cilt diyeti ” dir.

Doğru cilt diyeti seçimi

İnsan ciltleri değişim gösterir ve bu değişime göre doğru cilt diyetini seçmeniz önemlidir.  Cilt diyetine başlamadan önce ilk yapmanız gereken cilt tipinizi seçmenizdir. Cilt tipinizi belirledikten sonra size uygun olan diyeti uygulamanız gerekir.

Cilt tipine göre diyet seçimi

İnsan ciltleri genel olarak üç farklı tipte olurlar. Bunlar ; yağlı cilt, kuru cilt ve akneli ciltler. Size uygun cilt tipini seçerek doğru cilt tipini seçerek yazımızı okumanız önemli. Uygulayacağınız diyet tamamen cilt tipiniz ile bağlantılı olarak değişiyor.

Akneli cilde göre cilt diyeti

Akneli cilt yapısına sahip insanların uzak durması gereken ön önemli besin yağlardır. Aşırı yağ içeren tüm öğünleri hayatınızdan çıkartmanız önemli. Fast-food, kola, çikolata ve baharattan da mümkün olduğunca kaçmalısınız mümkünse fast-food ve kolayı hayatınızdan çıkartmalısınız.

Kuru cilde göre cilt diyeti

Kuru cilt yapısına sahip iseniz cildinizin nem dengesini sağlamanız gerekli. Bunun için nem ihtiyacınızı karşılayacak kuru yemiş, ceviz ve fındık özellikle tüketmeniz önemli. Bunun yanında gene cildinizin nemlenmesine yardımcı olacak diğer besin kaynakları salatalık, alık ve kuru kayısıyı da bolca tüketmeniz önemli.

Yağlı cilde göre cilt diyeti

Özellikle A vitamini zengin gıdalar tüketmek önemli. Patates kızarması ve buna benzer aşırı yağlı öğünlerden kesinlikle uzak durmak gerekli. Kepekli ve tahıllı öğünler seçmeli bunun yanında bol havuç ve yeşil çay tüketmelisiniz.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın