Cevizli sucuk nasıl yapılır ?

 Cevizli sucuk hem soğuk kış aylarında hem lezzetli hemde sağlıklı bir atıştırmalık. Pekmez ve ceviz sayesinde hastalıklara karşı bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor.  Çocuklara kış aylarında pekmez yedirme geleneği hemen hemen tüm toplumumuzda görülüyor. Pekmezi sade yemekten kaçınan çocuklar için içinde ceviziyle beraber çok sağlıklı ve lezzetli cevizli sucuk yedirmek daha kolay.  Her yerde kolayca bulabileceğiniz cevizli sucuğu evde kendiniz doğal ve taze şekilde yapabilirsiniz.

Cevizli sucuk tarifi

Cevizli sucuk tarifi ile hem pestil hemde sucuk yapabilirsiniz. Cevizli sucuğun bir diğer çok önemli etkisi ise kadınlar ve erkekler için enerji vererek afrodizyak etkisi yaratır.

Cevizli sucuk için pekmez seçimi nasıl yapılır ? 

Cevizli sucuk için pekmez seçimi pek fark etmez çünkü cevizle karıştığında ne pekmezi olursa olsun lezzetli olacaktır. Biz genelde kullanılan üzüm pekmezini tavsiye ederiz ama tabi ki size kalmış bir seçenek isterseniz dut pekmezi, hurma pekmezi ya da keçi boynuzu pekmezini de kullanarak cevizli sucuk hazırlayabilirsiniz.

Gerekli malzemeler

 Öncelikle cevizli sucuk yapmak için pamuklu ipliğe ihtiyacınız var. Bunun için ince dikiş iplikleri, yün iplikleri kesinlikle kullanmayınız yorgan kaplamak için olan pamuklu iplik kullanmanız gerekli. 

 Kırık ceviz kullanmanız mümkün değil lezzet açısından kaliteli bir ceviz kullanmanız önemli. 

 1 Bardak pekmez, 1 bardak su, yarım bardak nişasta ve son olarak bir tepeleme kaşık un. 

Cevizli sucuk yapılışı

İpe cevizi 20 – 25 cm aralığında dizin bir o kadarda ipi uzun tutun pekmeze daldırmak ve asarken bağlamak rahat olsun. Bir tencereye 1 bardak pekmez ve suyu koyun altını açın ılınca tenceredeki pekmez ve suyun yarısını başka bir kaba alın. Ayrı bir kaba ayırdığınız pekmez ve suyun içine yarım bardak nişasta ve bir karış un koyarak iyice karıştırın. Topak kalmamasından emin olunca tencereye tekrar ilave ederek puding kıvamına gelene kadar karıştırarak kaynatın.  Daha sonra ipe dizdiğiniz cevizleri tencereye batırarak iyice karışmasını sağlayın. Son olarak ipi güneş gören bir yere asın ve bir hafta kadar kurumasını bekleyin. Kururken çokta az olsa akıntı olacaktır bunun için altına bir kap koymayı ihmal etmeyin. Afiyet olsun.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın