Cemre nedir ne gündüz düşer

Güzel Koku sıcaklıklarının habercisi gibi bilinen ve 7 gündüz aralıklar birlikte havaya, suya ve toprağa düşük cemre düşmesi, bugünün en fazla araştırılan konuları aralarında yer aldı. Havaya düşerek havayı, suya düşerek suyu sözün kısası toprağa düşerek toprağı ısıttığına inanılan ilk cemre havaya suya ve toprağa ne gün düşecek? İşte teferruat.

Cemre konusunda

Anadolu’da yaygın kadar kullanılan halk tipi millet takviminde sene, ”kasım günleri” ve ”Hızır günleri” olarak kışlık ve yaz o ikiye bölünüyor. Kasım günleri, miladi takvime uygun 8 Kasım’da başlıyor ve 179 zaman sonrası 5 Mayıs’ta sona eriyor. Kasım günleri, 4 yılda yaklaşık şubat spekülatör 29 çektiği gün 180 dönem oluyor. Hızır günleri ise 6 Mayıs’ta başlıyor ve 7 Kasım’a pek 186 gün sürüyor. Cemrelerin düşmesi, Kasım günlerinden Hızır günlerine, alternatif bazı ifadeyle kıştan bahara geçişin sembolleri olarak gösteriliyor. Arapça kökenli kimi sözcük olan “cemre”‘nin ansiklopedik sözlük anlamı bir yakımlık kömür yani ateştir. Halk Müziği arasında fakat sıcaklığın artması iken bilinir. Cemrenin ilkbahar başlamadan derhal ilkönce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa kendi düştüğüne emniyetli. Bu düşük cemreler doğruca itır, su ve vatan ısınır.

Cemre havaya duya ve toprağa ne gün düşecek?

Başlangıç cemre 20 Şubat tarihinde havaya düşerken, daha sonra 27 Şubat’ta suya, 6 Mart tarihinde eğer toprağa düşecek. Bu sayede aroma, su ve toprağın ısındığına inanılarak buzların erimesi, kırlarda çiçeklerin açması olaylarının meydana geldiğine inanılıyor.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın