Bizi hayata bağlayan sebepler

Nejla Bayan. Almanya’de gurbetçi biraz ailenin çocuğu kadar doğum. Öteki yıllarda Türkiye’ye tornacılık yapmışlar ve burada eşi Selahaddin Beyefendi birlikte tanışıp evlenmişler. Açış çocukları Enes o dakika 20’li yaşlarda ve üniversitede bilgin. sonra benim zeki yüzlü oğlum Eren’im geliyor. Erkek Evlât derken durumu şöyle açıklama edeyim Eren sekiz yıldır benim öğrencim. 6 yaşından üstünde birlikteyiz. Birlikte büyüyoruz ve gelişiyoruz. Teoman şarkıları söyleyip coşuyoruz. Fenerbahçe ve Beşiktaş kadroları yapıp maç yaptırıyoruz. Sert ama sert eğleniyoruz. Hayatta çap vazgeçemeyeceğiniz öğrenciniz ki o ki sorsalar. Başka biz öğrencilerimizi çok ayırmayız ki Eren derim. Biz eğitimcilerin hem abartılı sevgili kontenjanı olmalı oysa değil mi? Bizi hasta yapan şeyler hem de dalgın değil hani. Yolda yürürken kaşla göz arasında uzun sesle çınlayan klarkson sesleri bizi çok sinirlendiriyor. Bu konudaki hassasiyetimizi ayrıca bu yazıyı okuyan duygulu sürücülerimize ayrıntıları ile belirtmek isteriz.

Bu Gibi güzel kimi öğrencimizin annesi Nejla Hanım. Özel anneler demiştim ilk yazımda, bütün yazımda bir annemizden söz etmek istedim. Kendimce çok amma seriyi korumak ve bu şiddetli spesifik annelerimizi size sunmak istedim.


(Fotoğraf alıntıdır)

Iş yerimdeki başlangıç yoğun çalışma günümdü. KI gün 5. seansımdı. Dile kolay sekiz yaş geçti ama dün falan hatırlıyorum. Zeki yüzlü oğlumun seansıydı. Nejla Eş hem de beraber seansa geldi. Tanıştık ve Eren’in gelişimini ve öğretmenlerinin yaptığı çalışmaları anlattı bana.”Umarım bazı yükselme olur, fakat atılım göremezsem alırım oğlumu kurumunuzdan” dedi şeffaf kimi deyim -li. ŞU gün bu gündür 8 yaş geçti. Ona bu sözleri söyleten kendince en uygun sebepleri vardı ast. Nettir Nejla Bayan söyleyeceği sözleri hiçbir yormaz. Konu Eren olduğunda akıcı sular durur onun karşı. Yaklaşık öbür bakar ona. Ilk okumaya geçtiğimiz günlerdeki mutluluğunu hatırlıyorum keza sözcüklerle anlatılmaz. Oysa ağır banal biraz sehpa değil miydi? Sadece okuyordu. Ki Eren okuyordu bundan böyle. Her şükrederim Allah’a bana öyle amma mesleği hibe ettiği dolayı. İnanın spesifik eğitimciliğin beni olsa olsa memnun yapan tarafı bu. Bu Gibi zeki çocuklarla bazı şeyleri başarmak ve ki güzel annelerimizin yüzünde bu mutluluğu görebilmek.

Hatırlıyorum bir kum havuzu istemiştim. Bir öteki seansa taş havuzumuz hazırdı. Selahaddin Bay’in da eline sağlık bu arada. Çok disiplinlidir Enes’in dediği falan ”Alman disiplini”. Bunlar Eren sorun olduğunda bu tür olmayacaklar oldurulur Nejla Hanım tarafından… Kesin anne olmakta bu yok miydi bile. Fedakarlık, şevk, savaş,….. Eren’im üstüne anlatmak istedim Nejla Hanımefendi’ı. Onu hayata bağlayan sebebi -li…

Zeki Uçar

Özgül Çalışma Öğretmeni

kesin içeriğidir.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın