Bebekte gaz neden olur ? Nasıl engellenir ?

Bebeğiniz beslendikten sonra karnında şişlik oluşuyor veya bebeğinizin çok fazla gazı mı var. Fazla gaz bebekte huzursuzluğa ve ağrılara sebep olabilir. Bu nedenle bebeğinizi beslerken mümkün olduğunca az hava yutmasını sağlamalısınız.

Bebeğinizin mamasını veya sütünü içerken hava yutmadığın dan emin olmak için şunlara dikkat etmelisiniz.

Bebekte gaz engelleme

gaz

– Bebeğinizin mamasını direk olarak biberonun içerisinde hazırlamayın. Ayrı bir kapta hazırladığınız mamayı veya sütü yavaşça ve çok yüksekten olmayacak şekilde biberona dökün ki mamayla birlikte havayı da biberona eklemeyin.

– Mamayı veya sütü hazırlarken kesinlikle biberonu sallamamalısınız çünkü şişeyi sallamak mamanın içerisinde baloncuklar oluşturarak bebeğinizin hava yutmasına neden olur.

– Mamayı/sütü hazırladıktan sonra 5-10 dakika dinlenmesi ve içerisindeki havanın dışarı çıkması için bekleyin. Hazırlar hazırlamaz mamayı bebeğe vermek bebeğinizin hava yutmasına neden olur.

– Mümkün olduğunca küçük biberon kullanın. Bebeğinizin tek bir öğünde yiyeceği kadar mamayı alabilecek boyutta bir biberon kullanın ki mamayı hazırladıktan sonra biberonda boşluk kalmasın, böylece bebeğiniz mamayı içerken hava yutmak zorunda kalmaz.

– Mamayı içirirken bebeğinizi yarı uzanır pozisyonda, kafası hafif kalkık şekilde tutun. Böylece bebeğiniz rahatlıkla yutkunabilir ve yer çekimi etkisiyle mama hızlıca midesine iner.

– Bebeğe yedirmeden önce biberonu kafa üstü çevirip damlamasını kontrol edin. Biberon kafa üstü çevrilmişken, her saniyede bir damla düşüyorsa sorun yok. Ama biberon damlamıyorsa veya damla yerine çeşme gibi akıyorsa bebeğiniz bu biberonla rahat beslenemez. Biberonu değiştirmeniz gerekir.

– Hava geçirmeyecek şekilde tasarlanmış valfli, eğimli veya pipetli biberonlardan kullanabilirsiniz.

Yazar: Meraklı Anne

meraklianne.net / Sitemiz 2016 yılında sizlere doğru ve doğal bilgiler vermek adına kurulmuştur. Sitemizdeki tüm makaleler editörlerimiz tarafından sizin için hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın